Shinobi

Shinobi

Ninja w Naruto to najemnicy wypełniający różne zadania bojowe i nie tylko, jednak ze względu na swoje predyspozycje są najczęściej wynajmowani do zabójstw i szpiegostwa, pełnią też rolę wojska państw gdyż żaden zwykły oddział żołnierzy nie może się równać z Shinobi. Ich siła leży we wszechstronnym wyszkoleniu bojowym – znajomość sztuk walk bądź innych technik walki wręcz włączając w to specjalne techniki [taijutsu], wykorzystywanie specjalnej broni i sprzętu shinobi, a także elementy taktyki, zarówno zespołowej jak i indywidualnej – kontroli chakry i ogniskowaniu jej poprzez formowanie pieczęci w techniki genjutsu [techniki iluzyjne i hipnotyczne pozwalające zmylić przeciwnika i przeprowadzać sprawne dywersje] oraz ninjutsu [do tej grupy zaliczane są umiejętności o dosyć szerokim wachlarzu efektów np. zmiana formy, zianie ogniem czy tworzenie klonów, a nawet przywoływanie demonów], a także w ich umiejętnościach ukrywania się i bezszelestnego poruszania. To wszystko czyni ich niezwykle niebezpiecznych przeciwników. Shinobi jednak wiodą niełatwe życie poprzez poświęcenie i służbę stając się narzędziami w rękach innych. Od wczesnego dzieciństwa są przygotowywani do stania się w ninja w osadach w których żyją i w przyszłości wspierać swoją organizację.
Kraj, w którym akcja Anime się toczy, jest podzielony na wiele maleńkich państewek oraz na pięć głównych państw reprezentowanych przez żywioły – ogień, woda, ziemia, wiatr i błyskawice. Na każde państwo przypada przynajmniej jedna z dziewięciu znanych osad, największe z nich i ich lokalizacja to:

– Ukryty Liść [Konoha] – Państwo Ognia [Hokage]
– Ukryta Mgła – Państwo Wody [Mizukage]
– Ukryta Chmura – Państwo Pioruna [Raikage]
– Ukryty Piasek – Państwo Wiatru [Kazekage]
– Ukryta Skała – Państwo Ziemi [Tsuchikage]

Pozostałe osady to: Ukryty Deszcz, Ukryta Trawa, Ukryty Wodospad oraz Ukryty Dźwięk. Kraj Fal jako jedyny z wyżej pokazanych nie posiada własnej ukrytej wioski.

Shinobi stanowią znaczącą siłę militarną i dlatego, mimo iż są organizacjami suwerennymi, pełnią ważną funkcję w państwach. W przeszłości toczone wojny między osadami a co za tym idzie, między całymi państwami. Obecnie jednak poszczególne osady starają się równoważyć swoje wpływy w kraju aby panował pokój. Służą temu odbywane różnej maści zawody [jak np. główny etap egzaminu na Chuninów] mające na celu wybadanie siły każdej ukrytej wioski oraz zrównoważenie wpływów między nimi lub powiększeniu przewagi i przygotowaniu się do wojny. Jeśli shinobi jednej z osad okażą się silniejsi, ta właśnie ukryta osada otrzyma więcej zleceń od prywatnych klientów takich jak feudalni władcy, zwiększając przy tym swoje wpływy kosztem innych organizacji ninja.

Edukacja na shinobi zaczyna się w akademii gdy mają koło sześciu lat. Studenci uczą się podstawowych technik i umiejętności oraz wpajana jest im konieczna do tego zawodu wiedza, ze zdolnością korzystania z chakry włącznie. Absolwenci akademii stają się Geninami – czeladnikami ninja [zwykle mają wówczas 11-12 lat]. Dostają ochraniacze na czoła [headprotectors] z symbolem ukrytej wioski do której należą. Nie są wprawdzie jeszcze pełnoprawnymi ninja, ale biorą już udział w misjach [chociaż zwykle są to misje najniższej rangi]. Genini są umieszczani w drużynach składających się z trzech członków dobranych tak, aby zrównoważyć poziom zespołu. Po przejściu ostatecznego testu polowego zespoły zaczynają „praktykę” pod okiem Jounina. Po pewnym czasie [chociaż czasem dosyć wcześnie] Geninom dana jest szansa zostania Chuninami [czyt. Czuninami] poprzez egzamin w którym biorą udział shinobi z wszystkich państw. Składający się z trzech części – egzaminu pisemnego [chociaż nie ma on na celu sprawdzenia wiedzy egzaminowanych, ale raczej ich odwagę i w mniejszym stopniu także spryt], drugiej próby polegającej na pięciodniowych zmaganiach drużyn w warunkach polowych oraz na pojedynkach między tymi, którzy przeszli dwa poprzednie etapy. Jako Chunini należą już w pełni do szeregów osady, są najczęściej przydzielani do drużyn na których stoi jeden Chunin-dowódca. Takie zespoły zajmują się zwykle misjami rangi C lub B. Ci którzy nie biorą udziału w misjach zostają najczęściej nauczycielami w akademii swojej osady.

Kolejnym poziomem shinobi jest Jounin. Są to elitarni ninja znacznie przekraczający swoimi umiejętnościami zdolności tych o niższych rangach, zajmują się najtrudniejszymi zadaniami powierzonymi osadzie. Jounini pełnią ponadto dwie funkcje: mogą opiekować się zespołem Geninów lub pełnić stanowisko eksperta w jakiejś dziedzinie [przykładem jest tu Morino Ibiki – szef jednostki przesłuchań Konohy].

Najwyżsi rangą to ci którzy otrzymali tytuł Kage [Hokage, Kazekage, Mizukage, Raikage oraz Tsuchikage]. W osadzie jest tylko jeden ninja o tym tytule i pełni w niej rolę przywódcy. Są to najpotężniejsi shinobi o olbrzymiej wiedzy [np. jednym z warunków zostania Kage jest znajomość ponad tysiąca jutsu] cieszący się ogromnym szacunkiem i uznaniem w całym kraju. Mogą sami wyznaczać swoich następców, jeśli jednak obecny Kage umiera nie dokonując wcześniej wyboru to starszyzna ukrytej wioski obiera kolejnego.
Oprócz standardowych rang są również inne tytuły:

Missing Nin – shinobi którzy opuszczą osadę i podejmują się działalności na własną rękę lub ci którzy zdradzili swoją osadę na rzecz innej są określani tym mianem. Przynależność do jednej z ukrytych osad oznacza, że znają wiele jej sekretów i są likwidowani aby nie dostały się w ręce innych ninja.

Hunter Nin – są to specjalni tropiciele których zadaniem jest odnajdywanie i likwidowanie Missing Ninów. Posiadają ogromną wiedzę o anatomii człowieka aby skutecznie nie tylko zabijać ale i pozbywać się ciał poległych ninja w celu pozbycia się śladów po nim oraz sekretach zawartych w jego ciele i umyśle. Można ich rozpoznać po noszonych przez nich maskach.

ANBU – Elitarne oddziały Konohy. Członkowie ANBU swoimi umiejętnościami przekraczają nawet Jouninów. Stoją na straży bezpieczeństwa osady Ukrytego Liścia i zajmują się niektórymi z najtrudniejszych misji rangi A i S, głównie tych dotyczących zabójstw, choć niektórzy są również zaawansowani w dziedzinach takich jak przesłuchiwanie czy zdobywanie informacji. W walce oprócz standardowego wyposażenia używają katan, można ich rozpoznać dzięki tatuażom i noszonych przez nich maskom symbolizującym zwierzęta – zważywszy na to, że Konoha zdaje się nie posiadać Hunter Ninów [a maski ANBU przypominają nieco te noszone przez nich] możliwe, że pełnią oni również i ich funkcję. Są zorganizowani w drużyny składające się z czterech shinobi, czasem jednak występują także grupy złożone z pięciu.

Sennin/Sage – Potężni ninja, którzy porzucili służbę osadzie, ale większość, w przeciwieństwie do Missing Ninów, pozostaje jej w pewnym sensie wierna, nie są więc ścigani jak oni. Są jednak wyjątki od tej reguły – Orochimaru i [o ile zalicza się on do tej grupy] Uchiha Itachi. Shinobi którym nadano ten tytuł swoimi umiejętnościami są w stanie dorównać nawet Kage.

Autor recenzji: Zackq