Chakra

Chakra

Chakra w Naruto to energia wewnętrzna każdego człowieka wytwarzana przez jego organizm i umysł.

Przypomina nieco energię Ki z DB, jednak korzystanie z niej jest znacznie trudniejsze, jest też siłą życiową człowieka i pozbawiony jej – umiera. Dzieli się na dwa elementy – jedna część jest czerpana z ciała shinobi, druga zaś z jego umysłu i psychiki, zwiększa się zaś dzięki treningowi i doświadczeniu. Po wymieszaniu obu tych składników można zogniskować chakrę w jutsu za pomocą pieczęci czy też zwiększyć wydajność organizmu po zgromadzeniu jej w jakiejś części ciała, ale ma również takie zastosowania jak „przyczepianiu” się do jakiejś nawierzchni.

Używanie chakry nie jest proste i mimo dużych ich ilości shinobi wcale nie musi być efektywny, najpierw musi nauczyć się ją kontrolować co dla niejednego jest największym wyzwanie. Bez tego, mimo poprawnego wykonywaniu technik czy w trakcie ciągłego używania jej, marnowana jest duża część energii.

Chakra w organizmie krąży jak krew tworząc obieg, na zewnątrz zaś jest uwalniana poprzez tzw. Tenketsu, czyli coś jakby „otwory chakry”. Tenketsu w ciele człowieka jest 64 lecz nie można zobaczyć ich gołym okiem [nawet sharinganem], jedynie stosujący byakugan z rodu Hyuga jest w stanie je ujrzeć i prawidłowo uderzyć. To przez nie wyzwalana jest energia używana do technik, jednak wyrzucanie z siebie energii jest znacznie bardziej skomplikowane i nawet Jounin jest ledwie wyzwolić niewielkie ilości chakry w czasie walki. Przykładem osoby, która opanowała to do mistrzostwa to Hyuga Neji. Dokładne uderzenie w tenketsu powoduje zatrzymaniu przepływu chakry przez ciało – uderzenie we wszystkie zostaje całkowicie pozbawiony możliwości jej używania i regenerowania.

Jeszcze jednym elementem powiązanym z energią są tzw. bramy chakry. Łącznie jest ich osiem: Brama Otwarcia, Brama Energii, Brama Życia, Brama Ran, Brama Lasu, Brama Widoku, Brama Szaleństwa i Brama Śmierci. Są to bariery w obiegu cyrkulacji chakry, przez które przepływa energia, ograniczające używanie możliwości organizmu do bezpiecznego poziomu. Otwieranie ich wymaga olbrzymiej siły woli i determinacji, a także solidnego treningu. Po otwarciu pierwszej bramy [przy pomocy np. techniki Renge] shinobi może wykorzystać 100% siły mięśni. Kolejne bramy wciąż zwiększają możliwości organizmu, ale każda otwarta brama życia zwiększa ryzyko śmierci. W rezultacie otwarcie już drugiej bramy powoduje zwiększenie mocy maksymalnej dziesięciokrotnie, jednak używanie tej energii, jeśli nie zabije używającego od razu, to i tak spowoduje ogromne obrażenia wewnętrzne. Dotarcie do ósmej bramy – bramy śmierci – zawsze kończy się śmiercią wkrótce po fakcie.

Autor recenzji: Zacq