Szczygieł

Szczygieł

Powieść z 2013 roku, której autorką jest amerykańska pisarka Donna Tartt. Na koncie ma jeszcze dwie książki, z czego jedna – Mały przyjaciel – zachęca wątkiem kryminalnym! Może warto i po nią sięgnąć?

Szczygieł opowiada o życiu Theodora Deckera. Akcja rozgrywa się w czasach nam współczesnych, w większości w USA – choć nie tylko.

Życie Theo zostaje brutalnie wywrócone do góry nogami gdy podczas zwiedzania Nowojorskiego muzeum dochodzi do potężnej eksplozji. Po odzyskaniu przytomności w trakcie poszukiwania matki odnajduje bardzo ciężko rannego starszego mężczyznę, który powierza jego opiece rodowy pierścień i mały obraz… Przedmioty te odcisną swój ślad na całym przyszłym życiu chłopca, które przyjdzie nam śledzić.

Początek historii aż do muzeum dłużył mi się, choć złożyło się ciekawie, ponieważ to muzeum w Nowym Jorku – a dopiero co Buszujący w zbożu to miasto opisywał.

Powieść jest przemyślana i interesująca. Porusza tematy ważne, tj. jak śmierć, uzależnienia, szeroko pojęty sens życia i przede wszystkim zawiera pozytywny przekaz!

O! Nasi tu byli.
> – Ta, akurat – krzyknął nieznośny chłopak ze sztywno nażelowanymi włosami jak postać z Dragon Ball Z – toby dopiero było, gdyby tak wszyscy rzucili robotę i zaczęli się snuć po lasach…