Ekwipunek

Ekwipunek

Osprzęt

Dragon Ball Radar
Radar DragonBall został stworzony przez Bulmę, aby móc zlokalizować siedem Smoczych kul. Radar ten jest wyjątkowy, wiele razy pomagał Z-drużynie.
Radar jest okrągły, z zielonym wyświetlaczem i wzorem siatki. Smocza kula pokazywana jest jako mała żółta kropka z numerkiem (który informuje, ile kula ta ma gwiazdek). Dopóki Bulma nie wymyśliła radaru, nie było sposobu aby znaleźć Smocze kule. Jeśli zostanie on uszkodzony, wtedy nie można zlokalizować kul, oprócz „ręcznego” szukania w każdej szczelinie ziemi.

W DragonBall GT, Smocze kule z czarnymi gwiazdkami również były lokalizowane przez radar. Było tak do momentu kiedy Son Goku, Pan i Trunks poznali nowego przyjaciela – Giru. Połyka on radar i przez to sam staje się „lokalizatorem”, ale o wiele bardziej skutecznym. Giru może znajdować Smocze kule w dokładniejszy sposób, tzn. potrafi lokalizować kule co do metra. Dr Myuu stworzył Giru, aby znalazł mu Smocze kule, jednak Giru zdradza go i staje po stronie Songa, Pan i Trunksa.

Statek kosmiczny Obcych [Saiyan Space Pod]
Statek kosmiczny obcych jest środkiem transportu kosmicznego Saiyan i Ginyu Force. Statek ten jest kulą i ma jedno okno na przodzie. Należy wspomnieć, że statek jest tak mały, że za jednym razem potrafi przenieść tylko jedną osobę. Statek został stworzony przez Tsufuli. Kiedy Saiyanie przejmowali planetę Vegeta, przejęli także technologię statku kosmicznego oraz innych użytecznych przyrządów.

Skauter [The Scouters]
Skauter został tak obmyślony, iż zakład się go za jedno ucho (najczęściej lewe), a dalej przechodzi szkiełko na oko. Na szkiełku tym wyświetlany jest poziom mocy, szybkość i inne informacje o przeciwniku. Skauter może być również używany jako komunikator. Skautery używane są przez Saiyan i drużynę Freezy. Technologia ta pochodzi od Tsufuli. Przywłaszczyli ją sobie Saiyanowie, gdy zabijali ród Tsufuli.

Wehikuł czasu [Time Machine]
Wehikuł czasu to pomysł Mirai Bulmy, który został zrealizowany w przyszłości, tak by Future Trunks mógł cofnąć się w czasie i zmienić przeszłość. Misja miała polegać na powrocie Trunksa do przeszłości i powiadomieniu Songa o jego zawale serca. Myśleli, że to wystarczy by Songo pokonał dwóch androidów. W serii, drugi wehikuł czasu była odkryta przez Bulmę. Było to w innej czasoprzestrzeni, kiedy Cell zabił Trunksa i użył jego wehikułu, aby wrócić do przeszłości.

Kostium Międzygalaktycznego Wojownika [Saiyan Man Suit]
Kiedy Son Gohan poszedł do Pomarańczowej Międzygwiezdnej Szkoły Wyższej, zaczął w wolnym czasie walczyć z przestępczością. Podczas walki zamieniał się w SSJ. Obawiał się, że może go ktoś ze znajomych zauważyć. I tak Bulma „wynalazła” specjalny przebranie Saiyan. Później również, Bulma skonsruowała Son Gohanowi i Videl specjalne zegarki. Jedyne co musieli zrobić by zmienić strój, to nacisnąć guziczek.

Zbroja wojenna [Saiyan Armor]
Zbroja wojenna była używana przez ród Saiyan i Freeza. Możemy wyróżnić cztery typy zbroi. Pierwsza wersja pokazana jest obok z lewej na Recoom’ie. Chroni ona najwięcej ciała. Drugi typ jest podobny do pierwszego, tyle że ma wycięty przód. Trzecie okrycie chroni klatkę piersiową, cały tył i ramiona. Czwarta wersja zbroi pokrywa przód i tył. Bulma skonstruowała też własną zbroję, podobną do czwartej. Używana ona jest przez Songa, Son Gohana, Trunksa i Vegetę podczas Cell sagi.

Maszyna lecznicza [Healing Pod]
Maszyna lecznicza była używana przez Saiyan oraz Freezę, by pomóc szybciej zdrowieć wojownikom. Maszyna ta napełniona jest niebiesko-zielonym płynem, w którym pacjent jest zanurzany. Maszyna lecznicza pokazana był cztery razy w serii DragonBall Z. Pierwszy raz, kiedy Vegeta został pobity przez Songa, później kiedy Vegeta został pobity przez Zarbona, następnie kiedy Songo został zamieniony ciałem z Kapitanem Ginyu, i ostatni raz widzimy maszynę tą w odcinku specjalnym o Bardocku.

Statek kosmiczny Capsule Corp
Statek kosmiczny Capsule Corp został zaprojektowany przez Bulmę, po to aby pomóc Songo, Pan i Trunkowi odnaleźć w kosmosie Smocze kule z czarnymi gwiazdkami. Statek ten wygląda jak bardzo duża, biała ośmiornica. Mogą w nim jeździć tylko trzy osoby. Może osiągać bardzo duże prędkości, posiada wzmocnioną konstrukcję. Niestety, bardzo często się psuje (pewnie dla tego, że wylatując z Ziemi odpadł jeden istotny element).

Kryształowe kule
Kryształowe kule są czymś w rodzaju czarodziejskich odbiorników (są identyczne jak te, które używają wróżki). Pokazują dowolne miejsce we wszechświecie. Dzięki temu można z bardzo odległych zakątków oglądać np. czyjeś walki lub inne wydarzenia. W DragonBall widzimy kilka kryształowych kul np. kula Babidiego, kula Kaios (bogów), kula w zaświatach (patrz obok; dzięki niej potworki w piekle oglądali relację z walki Buu Vs Pozostali).

Zagarek pomniejszający
Bulma stworzyła ten zegarek, aby mogła podróżować na chmurce razem z Son Goku – po uprzednim pomniejszeniu swego ciała. Zamienia się nim z Kamesaninem za łódź podwodną. Kamesenin wykorzystuje zegarek do podglądania Lunch. Jednak nigdy mu to na dobre nie wychodzi.

Magia

Magiczna Fasolka [Sensu Beans]
Magiczna fasolka to specjalne ziarnko, które zranionej lub umierającej osobie przywraca pełnię sił. Magiczną fasolkę uprawiali Karin z Yajirobe na Świętej Wieży. Ziarnko to było używane przez wojowników Z. Fasolka pomogła w ćwiczeniach Songa na planecie Namek, tak że mógł wielokrotnie szybko dochodzić do siebie. Nawet Future Trunks używał tych ziarenek we „własnych” czasach (widać to np. podczas, gdy Future Gohan daje Future Trunks fasolki).

Kolczyki Potara
Kolczyki Potara przez wieki wieków nosili Kaio (bogowie). Mają specjalną właściwość, taką że potrafią scalić w jedność dwie osoby o podobnych mocach. Te dwie różne osoby muszą założyć kolczyki na przeciwnych uczach. Spowoduje to połączenie dwóch postaci w jedną całość. Kolczyki Potara są lepsze od Fusion Dance, ponieważ dają kilkakrotnie więcej siły. Fuzja ta jest doskonała, jednak nie można już jej nigdy anulować i można jej użyć tylko raz.

Magiczny kij [Nyoi bo]
Magiczny kij był prezentem dla małego Songa od jego adoptowanego dziadka Son Gohana w serii DragonBall. Kij ten ma kolor czerwonawo-pomarańczowy i może zmieniać długość w zależności od potrzeb. Kija najwięcej używa się w DragonBall, ale czasami pojawia się też w DragonBall Z. Dziadek Son Gohan otrzymał kij od Kami, a następnie przekazał Songo. Pierwotnie, kij ten używany był do przechodzenia z planety Kami do Świętej Wieży, ale pewnego razu Kami usunął kij i łączność została przerwana.

Chmurka Kinto-un [Flying Nimbus]
Kinto-un jest to specjalny typ latającej chmurki, która może osiągnąć bardzo duże szybkości. Był to prezent dla Songa od Kami, kiedy uratował Umigame. Kinto-un może być używany tylko przez osoby o czystym sercu, i ma tylko jednego użytkownika. Kinto-un używana jest najczęściej w serii DragonBall, ale i można ją zobaczyć w DBZ. Nie tylko Songo używał chmurki, używali jej także Son Gohan i Son Goten. Wspomniane jest w mandze to, że niegdyś wielu ludzi podróżowało na chmurkach kinto.

Obłok Kinto
Olbrzymia chmura oblatująca wierzę karin. Z jej fragmentów tworzono mniejsze chmurki, takie jak ta należąca do Goku.

Legendarny miecz Zet [The Zed Sword]
Miecz Zed to miecz tkwiący w wysokiej skale na Świętej ziemi bogów. Legenda mówi, że ten kto zdoła wyciągnąć Miecz Zed z kamienia, otrzyma nieprawdopodobną siłę. Wielu Kaio (bogów) próbowało swych mocy, aby wyciągnąć miecz ze skały, jednak bez skutku. Ale pewnego dnia, Son Gohan po przemianie w Super Sayiana, zdołał wyjąć miecz. Son Gohan zaczął nim trenować, ale nie było to takie proste, ponieważ Miecz ten był niezwykle ciężki, co dawało siłę podczas treningów. Songo wpadł na pomysł, aby sprawdzić wytrzymałość miecza i zaczął w niego rzucać przeróżnymi przedmiotami. Gdy Son Gohan próbował przeciąć najtwardszy metal wszechświata, zamiast go przeciąć, miecz złamał się. Po tym wyskoczył z miecza Kaioshin Rou (Senior Bogów, Kaioshin Master). Jak się okazało, był on od stuleci więziony we wnętrzu miecza, a kiedy Son Gohan złamał szpadę, Kaioshin Rou został uwolniony.

Autor tekstu: Redakcja