Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

Minęło 50 lat od wielkiej katastrofy, wybuchu „Wrót”, które zostały stworzone w XXI wieku, do szybkiego przemieszczania się w kosmosie. Wybuch był tak potężny, iż Księżyc rozsypał się na kawałki, które zaczęły spadać na naszą planetę, uniemożliwiając życie na powierzchni. Część mieszkańców schroniła się głęboko pod ziemią, a reszta wyruszyła na podbój kosmosu. Pomimo skolonizowania wielu planet i dużego rozwoju technicznego, świat boryka się z narastającą, międzygalaktyczną przestępczością.

Władzę podjęły walkę z tym problemem, poprzez wyznaczanie nagród za schwytanie przestępców. Ta decyzja spowodowała wielki wzrost tzw.”Łowców Głów”, zajmujących się wyłapywaniem zbirów i dostarczaniem ich w ręce policji, oczywiście za odpowiednią opłatą. Przedstawicielami tej niezwykłej profesji, jest załoga statku Bebop. Na początku liczy ona tylko dwie osoby: Spike Spiegel i Jet Black – dwaj przyjaciele z równie niejasną przeszłością (więcej o nich dowiesz się w dziale Postacie). Jednak w trakcie serii dowiadujemy się sporo ciekawych rzeczy o każdym z bohaterów.

Podczas podróży kosmicznej, nasi dwaj panowie zyskają nowych przyjaciół, a ich załoga powiększy się o dwie osoby, Faye Valentine – pękną i bardzo niebezpieczną kobietę (nawet dla przyjaciół) i Edward Wong Hau Pepelu Tivrusky 4th – młodą dziewczynę, hakerkę, która sama sobie wybrała chłopięce imię. Na pokładzie Bebopa nie zabraknie zwierząt, przesympatyczny i bardzo inteligentny, dzięki modyfikacji genetycznej, pies Ein, zamieszka razem z całą zwariowaną czwórką.

Jeśli chodzi o fabułę to nie ogranicza się ona tylko do latania od planety do planety i wyłapywaniu nowych zbirów. Historia Cowboy Bebop obfituje w wiele pobocznych wątków i wydarzeń, które sprawiają iż wiele spraw się wyjaśnia, ale i także powstają nowe pytania, zmuszające widza do dalszego zagłębiania się w fantastyczny klimat tego Anime. Nie będę więcej pisał na temat przygód zwariowanej piątki, gdyż wielu straciłoby kawał dobrej zabawy.

Kreska w Cowboy Bebop jest po prostu mistrzowska, sceny walki naprawdę imponują, a „Wrota” stworzone techniką komputerową ukazują niezwykły i interesujący świat, który jest uzupełnieniem do znakomitej fabuły. Duże wrażenie robią także promy i statki kosmiczne, a ich ujęcia zrobione są tak aby podkreślić potęgę lub inne atrybuty danego modelu, przekonać się o tym możemy w siódmym odcinku zatytułowanym: „Heavy Metal Queen”. Cowboy Bebop warte jest zobaczenia chociażby z powodu efektów wizualnych, które biją nawet nowe produkcje, naszpikowane komputerową technologią.

Muzyka, autorstwa Yoko Kanno, też stoi na najwyższym poziomie, opening kojarzy mi się z klimatem takich filmów jak: „James Bond” , „Rewolwer i melonik” czy przygody Simona Templera, co nadaje specyficzny „smak” Bebopowi.

Podsumowując, dzieło Watanabe Shinichirou zasługuje na szczególną uwagę każdego Otaku, pewien jestem, że nikt nie będzie żałował czasu poświęconego Cowboy Bebop.

See you Space Cowboy…

Kilka słów o niektórych postaciach z którymi możemy się spotkać w tym anime:

 • Imię Nazwisko: Spike Spiegel
  Pochodzenie: Mars
  Urodzony: 26 czerwiec 2044 roku
  Wiek: 27 lat
  Wzrost: 185cm
  Grupa krwi: 0
  Hobby: Walka i podejmowanie niebezpiecznych wyzwań.
  Spike to maksymalnie wyluzowany facet, typowy przykład outsidera. Jest szczupły, ma bujną czuprynę i nosi niebieski garnitur, chociaż nie sprawia wrażenia fightera to w walce mało kto ma z nim szansę wygrać. Jego nałogiem jest palenie papierosów, pomimo tego ma znakomitą kondycję, gdyż codziennie trenuje. Zawsze zachowuje zimną krew, nawet wtedy gdy chodzi o jego życie. Nie raz można uśmiać się z jego zachowania, a najczęściej zdarza się to w sytuacjach najmniej oczekiwanych.
 • Imię Nazwisko: Jet Black
  Pochodzenie: Ganimedes
  Urodzony: 3 grudzień
  Wiek:36 lat
  Wzrost: 188cm
  Grupa krwi: A
  Hobby: Hodowla drzewek Bonsai i gotowanie.
  Jet tak samo jak Spike, Łowcom Głów, jednak kiedyś pracował w ISSP, wtedy właśnie stracił lewę ramię, które zostało zastąpione cybernetycznym. On i Spike to dwaj najlepsi przyjaciele, którzy muszą się wspierać w kłótniach z Faye. Jet często musi wyciągać Spike z tarapatów, ale przeważnie jest to wcześniej zaplanowane działanie niż desperacka akcja. Faye traktuje z dystansem, prawdopodobnie dlatego, że w czasach służby ISSP, utracił swą jedyną miłość.
 • Imię Nazwisko: Faye Valentine
  Pochodzenie: ?
  Urodzona: 14 sierpień
  Wiek: 23 lata
  Wzrost: 168cm
  Grupa krwi: B
  Hobby: Hazard, pakowanie siebie i innych w kłopoty.
  Faye poznajemy gdy ma dość duże kłopoty, przy pomocy Jet’a i Spike’a, udaje jej się z nich wyjść. Jest bardzo ładna i wykorzystuje to zawsze kiedy tylko może. Jest zawodową szulerką i udowadnia to byłemu członkowi ISSP, gdy ogrywa go ze wszystkiego co ma (nawet z ubrania, biedak musiał je później wypożyczyć za pieniądze). Faye sprawia wrażenie jakby zależało jej tylko na pieniądzach, jednak naprawdę potrzebuje i zawsze ujmie się za załogą Bebopa.
 • Imię Nazwisko: Edward Wong Hau Pepelu Tivrusky 4th
  Pochodzenie: Ziemia
  Urodzona: 1 styczeń
  Wiek: 13 lat
  Wzrost: 136cm
  Grupa krwi: AB
  Hobby: Hakerstwo
  Chociaż ta postać ma imię męskie, jest to dziewczyna, która ma też parę inny przydomków: Ed i Edward Radykał. Jest to bardzo zwariowana osoba, ale przede wszystkim Edward to geniusz komputerowy i bardzo dobra hakerka. Zawsze pragnęła dołączyć do drużyny Bebopa i w końcu jej marzenie się spełniło. Potrafi ona, włamywać się do systemów statków i kierować nimi jak modelami zdalnie sterowanymi – pasażerowie Bebopa przekonali się o tym.
 • Imię: Ein
  Rasa: Welsh Corgi
  Urodzony; ?
  Ein jest wynikiem badań laboratoryjnych, przez co stał się bardzo inteligentny, a także sporo warty. Ciągle bawi się z Edward, chociaż czasami Ein ze zdziwieniem patrzy na wyczyny hakerki.

Autor recenzji: Kubzon

Alternatywny punkt widzenia:
Recenzja na Tanuki.pl