Warkocz ze szmaragdowego morza

Warkocz ze szmaragdowego morza

Powieść z 2023 roku której autorem jest amerykański pisarz Brandon Sanderson. Jak na twórczość autora przystało, znajdziemy tu wyjątkowy fantastyczny świat. Główna bohaterka – nastolatka Warkocz – idąc za głosem serca wkroczy na piracką ścieżkę, wypłynie na morza, które wcale nie są wypełnione wodą… aby wbrew przeciwnościom losu odnaleźć przyjaciela. Historia została ciekawie poprowadzona a rozgadane postacie dodają dodatkowego uroku (huh, jedna przypomina vbota…)

> – To koszmarny pomysł.
> – Owszem. Ale błyskotliwie zrealizowany koszmarny pomysł musi być lepszy niż koszmarnie zrealizowany błyskotliwy pomysł.

> – Nie chcę być niegrzeczna, ale jesteś szczurem.
> – To się wydaje oczywiste.
> – Ale mówisz.
> – Ponownie, oczywiste.

> Odkrył, że ta banda to przemytnicy, i postanowił zająć się nimi w cywilizowany sposób.
> – Cywilizowany?! – wykrzyknęła kiedy rozległ się kolejny wystrzał.
> – Skonstruowanie armaty wymaga cywilizacji.

> Wiecie, jak wiele romansów uniknęłoby tragedii, gdyby bohater pomyślał: „Wiecie co, może powinienem ją najpierw spytać, czy w ogóle mnie lubi?”

> Wiecie, jak wiele przedłużających się przygód mogłoby się skrócić, gdyby bohaterka zastanowiła się: „Wiecie co, może powinnam się upewnić, czy to, czego poszukuję, nie miałam przez ten cały czas przy sobie”?

> Kiedy człowiek porzuci niektóre obawy i założenia, otwiera się przed nim cały świat.

> Wspomnienia mają w zwyczaju się zmieniać. W miarę upływu czasu stają się bardziej gorzkie lub słodsze – jak napar, który wypiliśmy, a później próbujemy odtworzyć. Nie da się posmakować wspomnienia, nie zanieczyszczając go tym, kim się staliśmy.