Warkocz ze szmaragdowego morza

Powieść z 2023 roku której autorem jest amerykański pisarz Brandon Sanderson. Jak na twórczość autora przystało, znajdziemy tu wyjątkowy fantastyczny świat. Główna bohaterka - nastolatka Warkocz - idąc za głosem serca wkroczy na piracką ścieżkę, wypłynie na morza, które wcale nie są wypełnione wodą... aby wbrew przeciwnościom losu odnaleźć przyjaciela. Historia została ciekawie poprowadzona a rozgadane postacie dodają dodatkowego uroku (huh, jedna przypomina vbota...)

> - To koszmarny pomysł.
> - Owszem. Ale błyskotliwie zrealizowany koszmarny pomysł musi być lepszy niż koszmarnie zrealizowany błyskotliwy pomysł.

> - Nie chcę być niegrzeczna, ale jesteś szczurem.
> - To się wydaje oczywiste.
> - Ale mówisz.
> - Ponownie, oczywiste.

> Odkrył, że ta banda to przemytnicy, i postanowił zająć się nimi w cywilizowany sposób.
> - Cywilizowany?! - wykrzyknęła kiedy rozległ się kolejny wystrzał.
> - Skonstruowanie armaty wymaga cywilizacji.

> Wiecie, jak wiele romansów uniknęłoby tragedii, gdyby bohater pomyślał: "Wiecie co, może powinienem ją najpierw spytać, czy w ogóle mnie lubi?"

> Wiecie, jak wiele przedłużających się przygód mogłoby się skrócić, gdyby bohaterka zastanowiła się: "Wiecie co, może powinnam się upewnić, czy to, czego poszukuję, nie miałam przez ten cały czas przy sobie"?

> Kiedy człowiek porzuci niektóre obawy i założenia, otwiera się przed nim cały świat.

> Wspomnienia mają w zwyczaju się zmieniać. W miarę upływu czasu stają się bardziej gorzkie lub słodsze - jak napar, który wypiliśmy, a później próbujemy odtworzyć. Nie da się posmakować wspomnienia, nie zanieczyszczając go tym, kim się staliśmy.

Autor wpisu: volix.