Przywołania

Przywołania

Przywołania to jedna z dziedzin sztuk ninja polegających, jak sama nazwa wskazuje, na sprowadzaniu sprzymierzeńców w postaci różnych istot. Niektóre formy tych ninpou mogą sprowadzić istoty z innego świata – potężne demony [Youma] takie jak Kyubi czy Piaskowy Shukaku aby np. zapieczętować ich moc w dziecku [a dokładniej niemowlęciu, gdyż nie wiadomo aby możliwe było ich ulokowanie w ciele osoby starszej] tak jak uczyniono to z Gaarą. Jeszcze inna, z kręgu technik zakazanych, może ściągnąć z zaświatów dusze zmarłych i odtworzyć ich ciała dzięki ofierze w postaci życia innej osoby. Najczęściej jednak przywołania tyczą się mistycznych odmian zwierząt o chakrach i inteligencji porównywalnej, a czasem nawet przewyższającej te posiadane przez ludzkich ninja.

Aby przywoływać te nin-bestie konieczna jest znajomość Kuchiyose no Jutsu [czyli Summonig Technique albo na naszą piękną polszczyznę po prostu Technika Przywołania] do której wykonania potrzebna jest odrobina krwi i często ogromne ilości chakry – o ile przywołanie niewielkiej istotki jest mało męczące to sprowadzenie najpotężniejszych i największych wśród nich wykracza poza możliwości kogoś o przeciętnej sile i zdolnościach.
Bez dwóch zdań najbieglejsi w tej dziedzinie sztuk są Sanninowie, których zaczęto kojarzyć z istotami które walczą u ich boku – Jiraiya z żabą, Tsunade ze ślimakiem [a nie wygląda …] oraz Orochimaru z wężem. Ostatni z wymienionej trójki stworzył jeszcze jedną odmianę Kuchiyose no Jutsu – mianowicie wytatuował na całej długości ramion pieczęci dzięki czemu wystarczy, że zetknie nieco krwi z tatuażami zamiast wykonywać ciąg gestów towarzyszących zwykłym technikom. To czy w ten sposób można oszczędzić czas poświęcany na składanie pieczęci lub chakrę, czy zrobił to dla własnej wygody lub też czy jest to jeden ze sposobów zawierania paktów [o tym nieco później] pozostaje niestety tajemnicą. Również on wymyślił kinjutsu, będący rozszerzeniem Summoning no Jutsu – Edo Tensei [Impure World Ressurection, a dla mało znających języki – mniej więcej „Wskrzeszenie Nieczystego Świata”] sprowadzający dusze zmarłych.

Kilkukrotnie w anime można było także zaobserwować jak niektórzy shinobi korzystają ze zwojów aby przywoływać nin-bestie. Specyfikacje takiej metody nie zostały dokładnie wyjaśnione, ale przypuszczalnie dzięki zwojom ninja nie znający samej techniki mogą sprowadzić konkretną istotę a ponadto podzielić wymaganą do tego celu chakrę pomiędzy kilka osób [tak uczynili Sand-nini w trakcie ataku na Konoha-Gakure]. W przypadku gdy Kakashi wzywał swoje nin-psy z pomocą zwoju powód mógł być nieco inny – mianowicie w trakcie walki w kraju fal wykorzystał on swoją krew, której zapachem jego przeciwnik był już naznaczony, jako cel dla swojej techniki „Ścigających Kłów”. Unaocznia to fakt że tuż przed zawiązaniem jutsu Kakashi posmarował krwią zwój, a przedtem wykonał w zwyczajny sposób Kuchiyose no Jutsu, po czym przyłożył zwój do ziemi jak w zwykłym przywołaniu.

Dzięki sztukom przywołania shinob i zyskuje niemałą przewagę ze względu na ich możliwości w walce jak i inne zdolności [np. niezwykle czuły węch Pakkuna, sprawia że nie ma sobie równych wśród tropicieli], jednak nie zawsze ich lojalność jest niepodważalna. Aby możliwe było korzystanie z pomocy nin-bestii należy zapewnić sobie do tego „prawo” – Jiraiya np. posiada ogromny zwój w którym osoby „uprawnione” do przywoływania żabich sprzymierzeńców składają podpis własną krwią, jednak mimo to wszystkie z nich mają własną wolę i mogą nie być posłuszne [w szczególności tyczy się to najpotężniejszych z nich, które bywają dosyć kapryśne…]. Nie wiadomo mi niestety czy jest to jedyny sposób zawarcia paktu z nimi czy tylko jeden z wielu, przywołane istoty mogą pozostać w świecie realnym tak długo jak starczy im chakry, w każdej chwili jednak mogą wrócić na swoje życzenie tam skąd przybyły.

A teraz nieco ciekawsza część tego działu czyli konkretne Summony:

Gamakichi
Syn potężnego Gamabunty. Pierwszy raz przypadkowo przyzwany w czasie walki Naruto z uwolnionym przez Gaarę Piaskowym Shukaku, chociaż oczekiwał przybycia jego rodziciela . W identycznych okolicznościach został wezwany podczas starcia Sanninów. Pojawiając się przed Uzumaki’m po raz pierwszy rzucił tekst aby dać mu przekąskę bo nie pobawi się z nim J. Jednak mimo braku wsparcia w walce, gdy Naruto ocalił go przed atakiem Gaary ten odwdzięczył się namawiając ojca aby pomógł młodemu Geninowi.

Gamatatsu
Młodszy brat Gamakichi’ego, również wezwany na pole walki przypadkiem, do tego jest jeszcze bardziej przypałowy Jednak należy mu się pochwała za odwagę [albo głupotę…] gdy stojąc w obliczu kilkusettonowego węża nadal miał chęć walczyć .

Nieznana wielka ropucha
Wielka ropucha na której pierwszy ujrzeliśmy Jiraiya [kiedy podglądał panienki w łaźni nakryli go Naruto i Ebisu, a ten ostatni został nieźle zdewastowany przez tego przerośniętego płaza za próbę zaatakowania jego Ero-Miszcza ;]. Wielki ropuch jest raczej towarzyszem w podróży Sannina niż w walce chociaż dość zademonstrował swoją niemałą siłę.

Bojowa Ropucha
Opancerzona żaba którą Jiraiya wezwał aby ochronić Naruto przed uderzeniem olbrzymiego ostrza Kisame’go gdy ten wraz z Itachi’m próbowali go uprowadzić. Wezwana jedynie na chwilę nie brała udziału w dalszej walce więc nie wiadomo nic o jej zdolnościach bojowych oprócz tego że posiada nie przeciętną siłę i solidną zbroję skoro zatrzymała cios członka organizacji Akatsuki.

Ropuch „Niszczyciel Wież”
Ten egzemplarz olbrzymiego płaza został wezwany do obrony Konoha-Gakure podczas ataku wojsk Orochimaru. Na plecach nosi on dwa wielkie ostrza, jednak nie dane nam było zobaczyć ich jeszcze w akcji.

Iwagama
Niekonwencjonalny summon gdyż nie wzywana jest cała nin-bestia lecz jej „wnętrze” w obrębie określonej zamkniętej przestrzeni. Uniemożliwia ucieczkę gdyż wzywający dokładnie wie gdzie znajduje się jakakolwiek żywa istota w polu działania, a niezwykle wytrzymałe i silne cielesne ściany mogą kurczyć się aby zgnieść swoje ofiary. Iwagama jest niemal niezniszczalny, a ponadto zieje ogniem więc jego wnętrzności są w pełni odporne na ogień – pierwszą i jedyną osobą która zdołała się wydostać z jego żołądka jest Itachi, który użył mistycznej odmiany czarnego płomienia związanego z mocą jego Sharinganu.

Gamabunta
Najpotężniejszy z przedstawicieli żabiego królestwa summonów, olbrzymi i pradawny Gamabunta brał udział w walce shinobi liścia z Kyubi’m i już wtedy można ujrzeć go po raz pierwszy chociaż tylko na krótko. Kolejnym razem zostaje przywołany przez Naruto, gdy tylko ten pojmuje jak użyć ukrytej w nim chakry, a następnie również podczas starcia z Piaskowym Shukaku. Wraz z Jiraiyą, Tsunade i Katsuyą kolejnym razem możemy podziwiać go podczas pojedynku Legendarnej Trójcy.

Olbrzymie węże
Olbrzymie, bezimienne węże kilkukrotnie pojawiają się w anime, niemal zawsze gdy na ekranie pojawia się Orochimaru. Ich rozmiary często się od siebie różnią jednak zawsze są one co najmniej duże , poza gabarytami i przynależną ich gatunkowi siłą [proporcjonalną do wielkości oczywiście] i szybkością nie posiadają żadnych nadzwyczajnych zdolności.

Olbrzymi trójgłowy wąż
Wielka bestia o trzech głowach, którą wezwała szóstka piaskowych shinobi do zaatakowania osady Konoha-Gakure wobec którego ninja liścia byli niemal całkiem bezradni. Zatrzymał ją dopiero sprowadzony przez Jiraiya Ropuch „Niszczyciela Wież”.

Manda
Monstrualny fioletowy wąż o jeszcze większych gabarytach niż poprzednie oraz dość kapryśnej i okrutnej naturze [zażądał sobie za usługi ofiary w liczbie 100 ludzi jako swoje szamanko…]. Bardzo niezależny, zapalczywy i nielojalny, ale bezsprzecznie najpotężniejszy, pierwszy raz oglądamy go przy okazji starcia Legendarnej Trójcy.

Katsuyu
Całkowite przeciwieństwo Mandy. Cicha i bardzo lojalna wobec Tsunade, a pomimo nie pozornego wyglądu potęgą dorównuje innym wyższym summonom. Posiada szczególną zdolność dzielenia swojego ciała na dowolną liczbę mniejszych postaci.

Enma, Król Małp
Wezwany przez trzeciego Hokage w czasie jego starcia z Orochimaru na dachu stadionu ostatniego etapu turnieju kwalifikacyjnego Chuninów. Stary Enma odznacza się wielką mądrością i siłą, jest przyjacielem Hokage od wielu lat i bardzo go szanuje, chociaż czasem nie zgadzał się z jego decyzjami. Posiada zdolność zamiany w Kangounyoi – drewniany kij o odporności diamentu mogący na życzenie zmieniać swoją długość [to jedno z nawiązań do Dragon Ballu jeśli ktoś nie zauważył ;]. Jedna z najlepszych nin-bestii, z której pomocą Sandaime nie raz wychodził z niebezpiecznych sytuacji w latach swojej świetności.

Psy żywiołu ziemi „Ścigające Kły”
Nin-psy [razem 8] wytrenowane przez Kakashiego jeszcze za czasów gdy ten służył w oddziałach ANBU. Każdy z osobna sprawuje nieco inną funkcję w zależności od swoich uzdolnień, ale wszystkie służą głównie tropieniu. W czasie walki z Zabuzą na Wielkim Moście Naruto przywołał za pomocą zwoju całą ósemkę do obezwładnienia swojego przeciwnika. Gdy Sakura, Naruto i Shikamaru mieli odnaleźć Sasuke ścigającego geninów z Ukrytego Piasku, wezwał on jedynie Pakkuna jako że posiada najczulszy węch ze wszystkich „Ścigających Kłów”.

Shodaime & Nidaime
Za pomocą swojego kinjutsu Orochimaru wezwał dusze zmarłych Pierwszego i Drugiego Hokage po czym umieścił je w ciałach poświęconych Kin i Zaku. Następnie dzięki specjalnym splugawionym kunaiom zdołał unicestwić ich dusze aby zmusić ich do posłuszeństwa i walki z Trzecim.

Nin-Żółw
Wezwany przez Maito Gai’a żółw który miał doglądać trening Rock’a Lee. To czy postać ta powstała aby nawiązać do Kame Sennina czy tak dla jaj pozostaje wielką niewiadomą.

Autor recenzji: Zackq