Klany

Klany

Klany to stare i potężne rody, które wykształciły u swoich członków umiejętności związane z zaawansowanymi liniami krwi. Dzięki temu shinobi należący do nich mają częściową przewagę nad przeciwnikami. Umiejętności klanowe znacznie się od siebie różnią, u niektórych można też zaobserwować niewielkie zmiany wyglądzie.

Klany Konoha

Inuzuka – Klan Inuzuka słynie z używania w walce zwierząt – mianowicie wilków / psów, które towarzyszą im niemal wszędzie i pomagają jak mogą. W wyglądzie osób tego rodu zaszły pewne zmiany upodabniające ich do wilków – przede wszystkim oczy i pazury. Ich techniki również przypominają zwierzęce ataki [np. czworonożna szarża], dzięki zaś specjalnym jutsu mogą zwiększyć swoją siłę proporcjonalnie do ich wilczych towarzyszy, a także zmysły wyostrzyć zmysły, przede wszystkim węch [chociaż Kiba w odcinku 44 przekonał się, że czasem to może okazać się wadą …]. Jednym z jego przedstawicieli jest Kiba wraz ze swoim wilkiem-szczeniakiem Akamaru.

Uchiha – Najbardziej znany fanom Naruto klan, którego jednym z dwóch ocalałych członków jest Sasuke. Został niemal zniszczony przez jego brata, Uchiha Itachiego, drugiego żywego przedstawiciela klanu. Był to, obok Hyuga, najpotężniejszy i najstarszy ród w Wiosce Ukrytego Liścia. Jego mocą jest sharingan objawiający się w obu oczach – oczy przybierają szkarłatny kolor, wokół źrenic zaś pojawiają się trzy „łezki” układające się w spirale. Jest to niezwykle potężna umiejętność pozwalająca błyskawiczne kopiowanie i zapamiętywanie ruchów przeciwnika, a nawet ich przewidywanie. Umożliwia także natychmiastowe przejrzenie technik genjutsu, wykorzystywanie sharinganu jednak wymaga zużycia dużych ilości chakry przez co nie może być wykorzystywany non-stop [chociaż Itachi zdaje się stale używać go nawet poza walką].

Aburame – Członkowie klanu potrafią porozumiewać się i rozkazywać owadom, przez co są uznawani za dziwaków z złym tego słowa znaczeniu. O ile to nie jest jeszcze takie zadziwiające o tyle ich największy atut już tak – dokładniej mówiąc w ich ciałach żyją pożerające chakre owady, które w zamian za przestrzeń życiową walczą wraz z nimi. Mogą ich używać do wielu różnych celów, przede wszystkim jednak służą do zaskoczenia lub obezwładnienia przeciwnika. Co by o nich nie mówić bez wątpienia należą do czołówki oddziałów Ukrytego Liścia. Jego przedstawicielem jest Shino.

Akimichi – zdolnością Akimichi jest, nawet kilkukrotne, zwiększanie masy ciała, a co za tym idzie także i rozmiarów. Tutaj przykładem członka klanu jest Choji.

Hyuga – Ród Hyuga jest najpotężniejszym i najstarszym z istniejących klanów w Konoha. Jego członków można poznać po niezwykle jasnych oczach o przenikliwym spojrzeniu. Sam klan podzielony jest na główny dom[ród] [main house] oraz domy[rody] poboczne [branch house] przy czym na ich przedstawicieli nakładane są specjalne pieczęci, które pozwalają członkom rodu głównego zabić ich na życzenie niszcząc ich komórki mózgowe. Po śmierci naznaczonego przeklętą pieczęcią jego umiejętności zaawansowanych linii krwi automatycznie są zapieczętowywane. Ma to zapewnić dominującą pozycje rodowi głównemu i chronić tajemnicę specjalnej mocy Hyuga – Byakuganu. Byakugan przypomina nieco sharningan, w anime można nawet usłyszeć teorię, iż zdolności Uchiha wywodzą się właśnie z tej umiejętności. Technika ta daje shinobi olbrzymią percepcję – zwiększa pole widzenia do niemal 3600, pozwala ujrzeć obieg chakry i tenketsu przeciwnika, umożliwiając celne uderzenie w nie i zatrzymanie przepływ energii w ciele przeciwnika. Umożliwia także wyczuwanie emocji i czytanie znaczenia ich ruchów na tle psychologicznym co pomaga ustalić jak groźny jest przeciwnik. Ponadto w oparciu o Byakug klan Hyuga wykorzystuje wiele doskonałych technik jak np. styl walki wykorzystujący do ataku chakrę do uderzenia w organy wewnętrzne przeciwnika. Oczy używającego Byakugan wyglądają jak popękane naokoło nich zaś obficie pojawiają się żyły.

Nara – Klan stosujący własny cień do walki – dokładniej do unieruchamiania przeciwnika lub przeciwników. W ten sposób unieruchomiona osoba wykonuje identyczne ruchy jak unieruchamiający chociaż pokazana jest też inna odmiana tej umiejętności, która po obezwładnieniu przeciwnika cień porusza się do szyi i łamie mu kark. Przedstawicielem tego klanu jest Shikamaru.

Yamanaka – Nie jestem pewien czy właściwie jest to klan, ale skoro Shikamaru i Choji zaliczają się do nich to Yamanaka też okazują się jednym z klanów Konohy. Zdolnością klanową jest przejmowanie kontroli nad ciałem i umysłem innych oraz wykorzystywanie ich do walki lub też zdobywania informacji. Przedstawicielką tego rodu jest Ino.

Także Haku posiadał moc zaawansowanej linii krwi któregoś klanu z Ukrytej Mgły, którego jednak pozostaje tajemnicą. Jego zdolnością była kontrola wody i zamiany jej w lód.

Autor recenzji: Zacq