Techniki walki

Techniki walki

Każda postać, która ćwiczy sztuki walki ma swoją i tylko dla niego charakterystyczną technikę. Chyba najbardziej sławną techniką jest Kamehameha. Lecz istnieją też inne techniki (może nawet równie dobre co Kamehameha), o których nie każdy pamięta lub nie każdy wie. Poniżej znajdują się opisy większości technik z DB.

12 Oczu (aka Shishin no Ken)
Technika używana przez Tenshinhana w celu podzielenia siebie na cztery części. Każdy stworzony Tenshinhan nie jest jedynie iluzją,ale może również walczyć. Problemem tej techniki jest to, że każdy Tenshinhan posiada tylko ćwiartkę mocy i szybkości oryginału.
Użytkownicy: Tenshinhan, Cell (tylko w wersji anime), Picollo (tylko w wersji anime)

Akumaitokosen
Fala energii zaprojektowana specjalnie w celu szybkiego zabicia jednego przeciwnika.Gdy następuje uderzenie zło wewnętrzne ofiary rośnie powoduje wybuch serca trafionego. Atak będzie skuteczny jeśli jeżeli wróg będzie choć trochę zły.
Użytkownicy: Akkuman.

Big Bang Attack (Atak wielkiego wybuchu)
Jedna z pierwszych technik Vegety jako Super Saiyanina. Energia przybiera postać pioruna, o niesamowitej niszczycielskiej mocy.Vegeta trzyma wewnętrzną stronę dłoni zwróconą w kierunku przeciwnika i emituje energię. Atak ten zniszczył C 19.
Użytkownik: Vegeta.

Bakuhatsuha
Podnosząc dwa palce, atakujący może wywołać potężną eksplozję, która totalnie zniszczy teren pod przeciwnikiem.
Użytkownicy: Nappa i Vegeta.

Bakurikimaha
Atak energetyczny Piccolo Daimao. Jest to wyjątkowo silny strumień energii wystrzelony z jednej ręki (podczas ataku druga ręka podtrzymuje tę atakującą). Technika ta należała do najpotężniejszych ataków z pierwszej serii DB.
Użytkownik: Piccolo Daimao.

Bukujustu (latanie)
Nazwa mówi sama przez się.
Użytkownicy: Każdy wojownik w DBZ oprócz Yajirobe.

Burning Attack
Firmowy atak Trunksa. Ten potężny strumień energii wystrzeliwany jest z obu rąk. Trunks wyciąga je przed siebie i wykonując nimi ruchy w powietrzu, składa palec wskazujący z kciukiem inicjując uderzenie energetyczne.
Użytkownik: Trunks.

Chonoryoku
Unikalna technika do której Chaozu używa obu lub jednej ręki. Ma ona na celu manipulację ciałem przeciwnika w taki sposób, aby ukazać jego słabość. Może paraliżować ruchy lub wywołać bóle (np. głowy, brzucha itp.).
Użytkownicy: Chaozu.

Chobakuretsumaha
Jest to fala energii, którą gromadzi się między dłońmi przed klatką piersiową i wystrzeliwuje przed siebie. Atak ten znany jest też jako „Gekiretsukoidan” w grze video DBZ.
Użytkownicy: Piccolo.

Daichiretsuzan
Jeden z najskuteczniejszych ataków Freezera.Z dwoma palcami rozszerzonymi w formie „V”,tworzy niewidzialny promień o dużym zasięgu.Nazwa tej techniki wzięła się od rozstępującej się ziemi.
Użytkownicy: Freezer.

Dodonpa
To jedna z lepszych technik Tsurusenryu. Jest to strumień energii wystrzelony z jednego palca, który wybucha po uderzeniu w cel. Dodonpa jest mocniejszy niż przeciętny Kamehameha (ale Kamehameha może stać się potężniejsza). Po przegranej z Goku, Tao Pie Pie ulepszył ją i nazwał Super Dodonpa.
Użytkownicy: Tao Pie Pie, Chaozu, Tenshinhan.

Death Ball
Jest to początkowo niewielka kula energii, którą Freezer może stworzyć za pomocą jednego palca, lub składając obie dłonie. Kula powoli rośnie, by w pewnym momencie móc niszczyć nawet planety.
Użytkownicy: Freezer, Cooler.

Super Duchy Kamikadze
Jedna ze skuteczniejszych technik Gotenksa. Wypluwa on ducha, który jest jego hologramem. Kopia ta myśli samodzielnie i w momencie uderzenia w jakiś obiekt wybucha.
Użytkownicy: Gotenks i Majin Bou Bou.

Kyushu
Specyficzna technika C 19 i C 20. Cyborgi potrafią absorbować energię ludzi lub fal uderzeniowych, przez pory w dłoniach. Jedyną wadą tej techniki jest to, że po pozbawieniu ich rąk nie mogą jej używać.
Użytkownicy: Cyborgi #19 i #20.

Eraser Cannon
Jedna z najpotężniejszych technik Recooma. Jest to wielka wiązka Chi wystrzelona z ust. Posiada zarówno dużą mac jak i zasięg.
Użytkownicy: Recoom.

Fuzja (Fusion Dance)
Technika ta używana jest do połączenia się dwóch osób w jedną. Każdy kto zna tę technikę, musi dobrać do niej osobę odpowiadającej mu pod względem umiejętności. Fuzja trwa 30 min. 15-Dai-Mae Kaioshin ma specjalne kolczyki Potara, które pozwalają na fuzję nieograniczoną czasem. Piccolo i Goku wiedzą jak łączyć się bez kolczyków, ale nigdy nie używali tej techniki.
Użytkownicy: Goku, Piccolo, Goten, Trunks, Vegeta.

Fusenko
Technika użyta przez Krllina podczas 22 Tenkaichi-Budokai. Krllin wciąga powietrze podczas opadania i nadymając się opóźnia je.
Użytkownicy: Krllin.

Galactic Donut/Radio aktywne racuszki/Super krąg (manga)
Atak Używany przez Gotenksa w celu łapania przeciwników. Jest to pierścień energii Chi, którego rozmiar i średnica kontrolowana jest przez atakującego. SSJ3 Gotenks może używać odmiany tego ataku, Rekonzu Super Donuts.
Użytkownicy: Gotenks.

Generic Chi Blast
Jest podstawowym pociskiem energii wystrzeliwanym z ręki, który wybucha przy uderzeniu. Obok kopnięć i uderzeń jest to najczęściej używana technika walki.
Użytkownicy: Praktycznie każdy!

Genkidama
Jedna z najbardziej potężnych technik używanych przez Goku. Jest to duża kula energii pobrana z natury, która użycza mu swoich zasobów. Zajmuje to niestety dużo czasu. Dodatkowo by utworzyć Genki Dama Goku musi unieść ręce w powietrze i w tym czasie jest podatny na ciosy. Może wytworzyć ją osoba jedynie o dobrym sercu.
Użytkownicy: Goku.

Guruguru Guma
Technika ta jest używana przez Girana w 21 Tenkaichi-Budokai i w pojedynku z Tamburynem. Pluje on lepką substancją w przeciwnika.Guma zaciska się wokół ofiary hamując jego ruchy.
Użytkownicy: Giran.

Haikyuken
Technika używana przez Tenshinhana przeciwko Goku w 22 Tenkaichi Budokai. Atakujący traktuje przeciwnika jak piłkę do siatkówki.
Użytkownicy: Tenshinhan.

Hankokubikkurisho
Atak Chi używany przez Jacky Chuna. Używając obu rąk łapie on przeciwnika pole energetyczne, które może przeciwnika doprowadzić do śmierci. Ta technika była używana tylko podczas 21 Tenkaichi-Budokai (Wspomniane jest jej użycie przez Mutenroshi’ego w pojedynku ze starym Gohanem.
Użytkownicy: Mutenroshi.

Hasshuken
Atak inspirowany techniką Shiyoken Tenshinhana.Goku rusza swymi ramionami tak szybko, że wygląda to jakby miał ich osiem.
Użytkownicy: Goku, Chapa-oo.

Honoo
Zionięcie ogniem… Niezbyt ważna technika, ale jest jednym ze skuteczniejszych ataków Dabury.
Użytkownicy: Dabura.

Jan-Ken
„Jan-ken-pon” jest japońskim odpowiednikiem „kamienia, papieru i nożyczek”. Goku ma trzy różne sposoby uderzeń Jan-Ken.
Jan-Ken-Gu – odpowiadające „Kamieniowi”, „Gu” jest mocnym uderzeniem pięścią w twarz.
Jan-Ken-ChoChi – odpowiadające „Nożyczkom”, ChoChi jest wetknięciem dwóch palców w oczy.
Jan-Ken-Pa – odpowiadające „Papierowi”, „Pa” jest uderzeniem z otwartej dłoni w twarz.
Użytkownicy: Goku.

Jinruizetsumetsukogeki
Dosłownie „atak ludobójczy”. Ze względu na rozmiary i niewielką precyzję nie powinien być używany w samym sercu bitwy, ale jest jednym z najbardziej dewastacyjnych ataków w DBZ. Jest to seria fal Chi wystrzelonych w powietrze, które same szukają celu. Po spojrzeniu na Ziemię z Tenkai (pałac Dendiego), Majin Buu użył właśnie tej techniki.
Użytkownicy: Majin Buu.

Kaioken (technika Kaito)
Technika ta jest używana po to, aby zwiększyć siłę ciosu danej osoby. Goku nauczył się jej od Kaio. Kiedy Goku używa tej techniki, zapala się wokół niego czerwona aura i otrzymuje dużą dawkę energii oraz szybkości. Początkowo zbyt częste używanie tej techniki zagrażało mu utratą życia. Jako ciekawostka – Goku nigdy nie użył tej techniki jako SSJ.
Użytkownicy: Goku.

Kaukusudan (Hakusan cha)
Krillin podczas walki z Nappą i Vegetą zaadoptował technikę użytą przeciwko Piccolo w Tenkaichi-Budokai, kiedy to wystrzelił z każdej ręki promień energii nad głowami przeciwników, rozdziela go na mniejsze części i atakuje z góry. Efektywna technika, która zniszczyła wszystkich Saibaimen.
Użytkownicy: Krillin.

Kamehameha
Najczęściej używana technika specjalna stworzona przez Mutenroshiego. Goku z czasem wymyślił możliwość sterowania strumieniem energii. Udoskonalił tę technikę nadając jej nazwę Cho-Kamehameha. Ciekawostka – Goten gdy był mały miał problemy z wymawianiem nazwy tej techniki i mówił „Kamekameha”.
Użytkownicy: Goku, Gohan, Goten, Yamucha, Kulilin, Tenshinhan, Cell, Cell Junior i Majin Buu.

Kiai
Technika ataku krzykiem rozbijającym słabsze ataki Ki.
Użytkownicy: Tenshinhan.

Kiaiho
Jest to niewidzialny atak odrzucający przeciwnika w tył. Może być wystrzelony z ręki lub oczu.
Użytkownicy: Goku i Freezer.

Kienzan (Destruct’o’Disc)
Atak używany dość często podczas drugiej serii DB. Jest to płaski dyskopodobny pocisk Chi, który może być używany do przecinania przeciwników. Keinzan musi być kontrolowany przez doświadczonego wojownika.
Użytkownicy: Krillin, Vegeta, Freezer, Cell, C 18.

Kikoho (działo Qi-gong)
Jest to najsilniejszy atak Chi w wykonaniu Tenshinhana. Użytkownik składa palce obu rąk formując „O” pomiędzy 4 palcami dłoni, a kciukami. Jest to celownik przez który emitowane są potężne ładunki energii w kierunku przeciwnika. Zbyt częste używanie jest niebezpieczne dla osoby wykonującej.
Użytkownicy: Tenshinhan, Cell, Cell Junior.

Ki no Tsurugi
„Miecz Chi”. Jest to promień Chi będący przedłużeniem ręki.Długość miecza może być kontrolowana.
Użytkownicy: Vegeta.

Koshoku
Atak polegający na wchłanianiu energii przeciwnika i przyswajaniem jej sobie. Gdy się przesadzi można zostać zabitym przez tą samą energię.
Użytkownicy: Yakon.

Kyodaika
Technika używana przez Piccolo podczas 23 Tenkaichi-Budokai. Za jej pomocą Piccolo może powiększyć ciało i moc. Oczywiście stanowi wówczas większy cel.
Użytkownicy: Piccolo.

Kyoken
Technika ta znana jest również pod nazwą „Wściekły Atak”, ale zapisana w kanji może być też odczytana jako „Wściekły Pies”. Goku udając wściekłego psa szczeka i szarżując na przeciwnika skacze nad nim kopiąc go od tyłu.
Użytkownicy: Goku.

Makankosappo (Deamon Ray)
Jedna z najpotężniejszych technik walki Piccolo.Penetrujący ładunek wystrzelony z dwóch palców.Ten atak przewierca się przez wszystko na co natrafi.
Użytkownicy: Piccolo, Cell, Cell Junior.

Makosen
Pocisk Chi używany przez Piccolo-Daimao. Piccolo gromadzi energię Chi w rejonie dłoni po czym strzela po kolei z każdej ręki,jedna po drugiej.
Użytkownicy: Piccolo-Daimao.

Masenko
Potężny atak Made in Gohan. Gohan materializuje go nad głową za pomocą obu rąk i wysyła go pchnięciem w kierunku przeciwnika. Gohan często używa tej techniki w DBZ, a zwłaszcza podczas walki z Freezerem. Potem stosuje raczej kamehameha
Użytkownicy: Gohan.

Mistyczny Atak
Polega na naturalnej zdolności Nameczan do wydłużania kończyn, chwytania przeciwnika i skracania odległości. Bardzo zaskakujące dla wrogów.
Użytkownicy: Każdy wojownik Nameczański.

Podwójny Tsuihikidan
Jest to Kamehameha emitowana z obu rąk i precyzyjnie naprowadzana na cel. Wymyślił ją Krillan.
Użytkownicy: Krillan.

Promień
Podwójny strumień energii Chi wystrzeliwany z oczu.Jest niezbyt imponujący lecz wyrządza spore uszkodzenia. Może być używany jako kontruderzenie przeciwko mniejszym atakom Chi.
Użytkownicy: Piccolo, Freezer, C 20.

Renzoku Energy Dan
Jej niekwestionowanym mistrzem jest Vegeta. Użytkownik strzela seriami ładunków Chi. Pojedyncze strzały są słabe, lecz ich setki potrafią nieźle nabroić.
Użytkownicy: Vegeta, Goku,Gohan, Piccolo.

Rogafufuken
Ta technika była kiedyś pokazową techniką Yamuchy. Jego styl Wilka był złożony z kopnięć i uderzeń podwójnymi dłońmi ułożonymi w szpony. Po treningu z Mutenroshim Yamucha ulepszył tę technikę i nadał jej nazwę Shin Rogafufuken.
Użytkownicy: Yamucha.

Saimin no Jutsu
Technika hipnotyzująca Jacky Chuna mająca na celu opanowanie umysłu oponenta.
Użytkownicy: Mutenroshi.

Sekikatsuba
Jeden z najpotężniejszych ataków Dabury.Jego ślina zamienia w kamień wszystko czego dotknie. Osoba zamieniona wraca do życia po zabiciu Dabury.
Użytkownicy: Dabura.

Shiyoken
Technika używana przez Tenshinhana do podwojenia liczby swoich rąk. Są one w pełni sprawne zatem mogą jednocześnie atakować i blokować ciosy.
Użytkownicy: Tenshinhan.

Shunkanido
Najlepszy i najszybszy sposób przemieszczania się, czyli teleportacja. Goku kładzie dwa palce na czoło i szuka energii danej osoby. Podobnej teleportacji urzywali bogowie (Kaioshin). Po wypowiedzeniu słów „Su kop Su koh” mogli się przemieszczać bez ograniczeń
Użytkownicy: Goku, Kaioshin’i, Boo, Yadarjanie

Ultra uderzenia Gotenksa
Nie jest to nic nadzwyczajnego są to po prostu wymyślone nazwy przez Gotena takie jak: Uderzenie kulistego pioruna, wściekłego dzika, bita śmietana itp.
Użytkownicy: Gotenks.

Taiyoken czyli „Słoneczny kieł”.
Użytkownik składa ręce przed twarzą i mówi: „Taiyoken”. Technika ta była bardzo często używana podczas trwania DBZ.
Użytkownicy: Tenshinhan, Goku, Kulilin, Cell.

Zapora
Czysto defensywna technika formująca osłonę energetyczną wokół ciała. Istnieją 2 formy bariery. Pierwsza to kulista osłona, druga jest podobna do płaszcza, który okrywa ciało.
Użytkownicy: Vegeta, Cyborg #17 i Freezer.

Autor tekstu: Avis, uzupełnienia volix