Koniec Dzieciństwa

Koniec Dzieciństwa

Książka z 1953 roku, której autorem jest angielski pisarz Arthur Charles Clarke.

Jest to historia zetknięcia się ziemian z obcą cywilizacją – Zwierzchnikami.

> Zastanawiają się, od jak dawna obserwujemy ludzkość. Czy byliśmy świadkami tego, jak Mahomet rozpoczynał hidżrę, albo czy widzieliśmy Mojżesza wręczającego Żydom przykazania. Czy wiemy, ile fałszu kryje się w historiach, w które wierzą. (..) Wszystkie religie świata nie mogą być słuszne i oni o tym wiedzą.

Obcy, a właściwie ich statki, pojawiły się niespodziewanie nad największymi miastami na całej ziemi. Nie przejawiali wrogich zamiarów. Zaczęli wspierać ludzkość.

> Urządzenie, które przekazał Światowej Federacji Historyków, (..) było zwyczajnym odbiornikiem telewizyjnym zaopatrzonym w precyzyjny system zapewniający wybór miejsca w czasie i przestrzeni. (..) Wystarczyło wybrać koordynaty i otwierało się okno na przeszłość. W ten sposób ludzkość uzyskała dostęp do pięćdziesięciu wieków swojej historii.

Położyli kres wojnom i konfliktom. Dobry byt dla każdego!

> Nic dziwnego, że ludzie stają się intelektualnie pasywni jak gąbka: niczego nie tworzą, tylko absorbują. Czy wiecie, że średnio każdy spędza teraz dziennie trzy godziny przed telewizorem? Niebawem ludzie przestaną żyć własnym życiem. Przez dwadzieścia cztery godziny na dobę będą śledzili losy bohaterów seriali telewizyjnych!

Napisane w 1953 roku.

> Był to Złoty Wiek. Lecz złoty jest również kolorem schyłku, barwą jesieni…

Co wyniknie z kontaktu z przybyszami z kosmosu? Czy pomagają ludzkości bezinteresownie? Interesująca i wizjonerska książka!