Spis postaci

Spis postaci

Akkuman
Skrzydlaty diabeł i jeden z wojowników Urunai Baby. Jego specjalna technika to fala, która powoduje, że zło (dowolnie duże) zaczyna pęcznieć w sercu jego przeciwnika. Nim spotkaliśmy Akkumana w sadze DB, był on dwukrotnie zwycięzcą Tenchaichi Budokai, co świadczy o jego poziomie umiejętności. Próbował użyć tej techniki przeciwko Goku, ale nie znalazł w nim zła, przez co przegrał pojedynek.

Amondo
Rasa: nieznana
Pochodzenie: nieznane
Czarnowłosy i czerwonoskóry przyboczny Taurusa, który pojawił się w filmie kinowym DB #3. Zginął z rąk Goku.

Angela
Rasa: człowiek
Pochodzenie: Ziemia
Ciemnowłosa dziewczyna, na którą jakiś czas musiał uważać Gohan. Chłopak był przekonany, że rozszyfrowano jego incognito Great Saiyamana po tym jak mu powiedziała, że zna jego „sekret”. Potem okazało się, że miała na myśle bokserki

Angira
Rasa: nieznana
Pochodzenie: nieznane
Jasnowłosy wojownik służący w filmie kinowym DB #3 lordowi Slugowi. Wdał się w pojedynek z Goku i zginął po tym, jak Songo odbił snop ognia, którym Angira strzelał z ust.

Aqua
Rasa: nieznana
Pochodzenie: nieznane
Jeden z wojowników Anoyoichi Budokai, reprezentujący Wschodnią Galaktykę. Walczył z Goku w półfinałach i miał szansę na zwycięstwo po tym, jak zastosował technikę zmiany ringu w jezioro. Goku odpowiedział Kamehamehą i wyrzucił go za ring.

Aralka Norimaki
Rasa: cyborg
Pochodzenie: Ziemia
Twórca: Dr. Slump
Bohaterka z nieco innego cyklu „made in Toriyama”, ale również występuje w DB. Zamieszkuje z rodzinka Pingwinówek i nadal cieszy się niezwykłą krzepą, zupełnie abstrakcyjnym poczuciem humoru i zmiłowaniem do zabaw siłowych. Posiada postać małej dziewczynki.

Babidi
Rasa: Ma-jin
Pochodzenie: nieznane
Nie jest ideałem piękności ale stanowi doskonały przykład genotypowy swojej rasy. Jest niski i krępy, niemal garbaty. Jego skóra przybiera koloru zielonego. Jest on wyjątkowo groźny, potężny oraz sprytny. Potrafi zawładnąć umysłem innych istot. W ten sposób zniewolił Vegetę i Dabure’a.

BADAKKU/Badrock – Jeden z najpotężniejszych Sayjan w czasie przed erą Smoczych kul. Przejął moc (nie z własnej woli) Kanass’ańczyka przez co miewał wizję. Zostaje zabity przez Freezera Death ball’em który chwilę potem niszczy ukochaną przez Bedrocka planetę Vegetę. Ginie z uśmiechem na ustach mając wizję pojedynku frezera z Goku. Można by o nim powiedzieć że był ostatnim patriotą ludu Sayjan… niech spoczywa w pokoju.

BEJITAO; Król Vegeta – władca planety Vegeta. Pokonany, przepadł wraz z całym swoim światem.

BINEGAR (Winegret) Ocet Winny – podwładny Garlika Młodszego, jeden z „Czterech Cesarzy-Czarnoksiężników”, słusznej postaci i dobrze wyszkolony w sztukach walki. Potrafi zmienić się w olbrzyma i nabrać większej mocy.

BUBBLES – ukochany zwierzak Kaio. Kształtem przypomina małpę, ale trudno określić czy to szympans, czy goryl. Sparing-partner Goku. Często powtarza „uk-uk”. Goku początkowo go mylił z Kaio.

BULMA/BURUMA (zapis w katakanie) – białogłowa, za której namową Son Goku wyruszył po siedem Smoczych Kul. Samowolna i kapryśna egoistka, do tego geniusz mechaniki i inżynierii, której ojciec jest założycielem Capsule Corp. Zbudowała „dragon radar”. Jej synem jest Trunks („Dragon Ball Z”). Powiadają, że imię Bulmy pochodzi od angielskiego słowa „Bloomer”, oznaczającego koszykarskie szorty. Zapis fonetyczny,
katakaną, jest ten sam – BURUMA, zatem kto wie, może to i prawda? (zainteresowanych szczegółowym wyjaśnieniem odsyłamy do książki Trish LeDoux pt. „The Complete Anime Guide”).

BURIFU-HAKASE (Doktor nauk Brief) – ojciec Bulmy, dyrektor koncernu Capsule Corporation. Nadczłowiek, wynalazca Kapsuły Do Spełniania Życzeń. Szczęśliwy wielce z narodzin wnuka (Trunks).

BURUMA-NO HAHA (Matka Bulmy) – pełna sex-appealu, lekkomyślna i frywolna niewiasta, częściej myśląca o ciastkach, niźli o przyszłości Ziemi. Imię nieznane: może „Lingerie”, a może „Scanties”.

CHICHI – córka Gyumao. Już jako dziecko poznała dzielnego Goku i doszła do przekonania, że chyba umrze, jeśli go nie poślubi… W późniejszych latach wzięła udział w „Największym pod Słońcem Turnieju Sztuk Walki”.
Po powtórnym spotkaniu wreszcie wyszła za mąż za swego wybrańca. Surowa matka dla syna, cieszy się w kosmosie opinią „najsilniejszej żony”.

COLD-DAIO – „Wielki Chłód”, ojciec Freezera. Po wielkiej walce z Goku zebrał szczątki syna i skonstruował z nich cyborga. Kleptoman, często kradnie. Pokonany przez Trunksa.

CYBYEMAN – wojownicy-rośliny. Żyją w ziemi, sypią nasionami, a kiedy ich podlać zielonym płynem, natychmiast zaczynają rosnąć. Sami też barwy zielonej, a z głów leje im się żrąca ciecz. W walce używają strasznej techniki „jibaku” (rozerwanie).

DENDE – obdarzony uzdrowicielską mocą sto ósmy syn (?) Saichoro. Ponieważ pochodzi z planety Namek, nie sposób określić jego właściwej płci. Nic nie je, pije wyłącznie wodę. Pokonany przez Vegetę, dzięki
Smoczym Kulom powrócił do życia.

ENMADAIO – „Wielki Enma”, czyli pan król oraz wyjątkowa i godna podziwu postać, decydująca o losie zmarłych. Ogromny i silny, w swoim czasie otworzył Drogę Węża wiodącą na planetę Kaio. W mitologii indyjskiej znany jako Yama, bóg piekieł.

FREEZER – kosmita, który przy pomocy Smoczych Kul chce uzyskać wieczny żywot i wieczną młodość. Grzeczny w obejściu, uprzejmy i czarujący, ale pod pozorem łagodności skrywa okrutną i brutalną duszę. Zmiennokształtny, po trzeciej transformacji nabiera większej mocy. Zniszczył świat Vegety, lecz potem został pokonany przez Goku. Uważano powszechnie, że zniknął wraz z całą planetą Namek, ale odrodził się jako
cyborg. Uparty i namolny jak karaluch, musiał jednak uznać przewagę Trunksa.

GARIKKU jr. (Garlic jr.) – Czosnek Junior lub Garrik Młodszy. Syn Garikka, pokonany w potyczce bogów przez Niebiańską Trupę. Dawno temu, dzięki Smoczym Kulom stał się był nieśmiertelny i próbował zawładnąć
światem. Latoś powrócił z banicji na planecie Nanzoku-no Hoshi („Gwiazda Plemienia Magów”) i nie bacząc na złe doświadczenia, nadal usiłuje wprowadzić własne rządy, a to głównie za pomocą tak zwanej „wodnej mgiełki” (aqua mist), zmieniającej ludzi w Nanzoku (Magów).

GASSHU – Gwasz. Jeden z czterech cesarzy Plemienia Magów, podwładny Garikka Młodszego. Potrafi przybrać postać olbrzyma i krępować wroga długimi włosami.

GENIALNY ŻÓŁW – zob. KAME SEN’NIN.

GOZU i MEZU – dwa diablęta pilnujące piekła. Gozu jest zielony, a Mezu – czerwony. Gdy Goku z „Drogi Węża” wpadł w piekielną otchłań, wyzwały go na pojedynek sumo. Nie brak takich, co podejrzewają, że zrobiły to po
prostu z nudów.

GREGORY – opiekun Kaio z planety Kaiosen. Z wyglądu przypomina robala, lecz jest dumny jak par Anglii i wyraża się w przesadnie ugrzeczniony
sposób.

GYOZA – „Pierożek”; zwany także Tsuru sen’nin (Żuraw Pustelnik), brat duchowy i uczeń Kame sen’nina. Niezwykły wojownik posługujący się psyhokinetyką, prócz tego świetny kucharz. Za gotowanie zyskał
pochwałę samego Kame sen’nina.

GYUU MAO (jap.)/GYUMAO (fr.) – czarodziej i Król Byków. Zwalisty facet z wyłupiastymi goglami na oczach, zamieszkujący Ognistą Górę. Wzbudza powszechny respekt w okolicy. Jego córką jest ostra małolata CHI CHI (zob. CHI CHI), która jednym ciosem powala dinozaura w pierwszym tomie mangi. W młodości Gyumao był uczniem Genialnego Żółwia (zob. KAME SEN’NIN).

HIRED DRAGON – „Wynajęty Smok”; gad, któremu Gohan ocalił życie. Niezbyt oswojony z ludźmi, lecz obdarzony dobrym i łagodnym sercem. Wierny druh Gohana i jego przyjaciół.

Hatyhak – Potwór stworzony przez doktora Rachi w „DBZ: Lost movie” (film powstał jako reklama jednej z gier z db). Był bardzo silny, i nikt nie umiał go pokonać. Gdy wszystko wydawało się stracone, Goku zauważył błąd Hatyhaka- ładował swoje ataki energetyczne przez 15 sec. Goku i paczka wykorzystali to i zaatakowali go jednocześnie w ciągu tamtych 15 sec.

JACKIE CHUN (jap.)/JACKY CHOUN (fr.) – jeden z najwspanialszych wojowników (najprawdopodobniej wzorowany na Jackym Chanie), okryty aurą tajemnicy. Uaktywnia się – dodajmy nieprzypadkowo – podczas
„Najwspanialszych turniejów pod słońcem”. Pojawia się w trzecim tomie

JINZO-NINGEN 17-GO; C17 – robot wyglądający jak człowiek r.m obdarzony niezbywalną mocą, czarnowłosy. Za krnąbrne zachowanie został wyłączony. Po uruchomieniu zabił swego konstruktora i ruszył w pościg za Goku. Każda walka sprawia mu nieopisaną rozkosz.

JINZO-NINGEN 18-GO; C18 – „bliźniaczka” Robota numer 17, lecz jasnowłosa i o mniejszej mocy. Czasem mówi: „Nie cierpię wytwornych strojów…” i swoim postępowaniem w niczym nie przypomina
maszyny. Żona Kuirina.

JINZO-NINGEN 19-GO; C19 – robot numer 19. Pomocnik dr.Gero.

JI-SU (J.S.) – wojownik; działa w szeregach sił specjalnych Ginyu i posługuje się techniką „crusher ball” („druzgoczącej piłki”), gromiąc przeciwników kulą śmiercionośnej energii. Pokonany dopiero przez Vegetę.

KAIO – król Kai. Mieszkaniec planety Kaiosei, oddalonej o miliony wiorst od Ziemi. Wielce szacowna osobistość, przewodząca bogom „Północnej Srebrnej Rzeki” (Kitaginka). Uwielbia żarty i kalambury, chociaż na Kaiosei panuje dziesięciokrotnie większe ciążenie niż na Ziemi i okolica bardziej nadaje się do ascezy niźli niewczesnych facecji. Gdy jest smutny popada w złość i staje się niebezpieczny.

KAME SEN’NIN (jap.)/TORTUE GENIAL (fr. 'Genialny Żółw’; 'Żółwi pustelnik’) – żółw Pustelnik. Mistrz szkoły Kamesen, wychowawca Goku i Kuririna. Znany też pod przydomkiem „Mutenroshi” („Stary Niebiański Wojownik”). Jest bogiem wszelakich sztuk walki. Kolorowy żywot sprośnego staruszka spędza z wiernym Umigame w „Domu Żółwi” (Kame House) na odległej wyspie. Jako wybitny praktyk sztuk wojennych stworzył „kamehameha”, czyli technikę „wielkiej fali”. W zamian za jego nauki uczniowie winni mu są dostarczać
powabne panienki i prenumeratę „świerszczyków”. W gruncie rzeczy lubieżny i namolny facet. Pojawia się w pierwszym tomie mangi.

KAMISAMA – bóg; rdzenny mieszkaniec planety Namek, który przybył na Ziemię i został obwołany bogiem. Kiedyś był ponoć cudownym dzieckiem z Plemienia Smoków. W bitwie z Garrikiem Młodszym walczył z bogami z poprzedniego pokolenia.

KINTO-UN – Chmura Kinto; magiczna chmurka. Cudowny obłok, na którym można szybować w powietrzu. Podarunek jaki mały Goku otrzymał od wdzięcznego Żółwia Pustelnika. Wieść niesie, że dawnymi czasy takich chmur było bardzo wiele, lecz mogli je dosiadać tylko ludzie o czystym i nieskalanym sercu. Prawią, że kiedy znika, nie ginie całkowicie, a przywołany, nadpływa natychmiast.

KURIRIN (jap.)/KRILLIN (fr.) – krępy i łysy koleś, z sześcioma kropkami na czole. Uczeń i wychowanek tej samej szkoły walki, co Goku. Od samego początku przeszkadzał w treningach i łasił się do Kame sen’nina (i nie powiemy, kto pojawił się ze prenumeratą „świerszczyków”). Lekkoduch, ale w boju zawsze serdeczny druh Goku. Potrafi wykorzystać falę kamehameha. Jego majstersztyk to „cięcie kolistą energią ki”. W odróżnieniu od Goku wciąż pozostaje w kawalerskim stanie. W czasie każdej bitwy powtarza: „Chciałbym choć raz się ożenić…”. Pojawia się w trzecim tomie mangi.

KUSHAMI – brutalna i żądna krwi agresywna blondyna, w trzecim tomie mangi uciekająca na motorze po napadzie na bank. Kiedy kichnie (po japońsku „kushami” oznacza osobę, która kicha), zmienia się w swoją
superłagodną postać – Ranchi (zob. RANCHI). Taki japoński dr Jackyll i mister Hyde.

MAI – kobieta-ochroniarz w gangu Pilafa (zob. PILAF). Lojalna, atrakcyjna, ale niezbyt błyskotliwa. Zawstydza ją każdy podtekst erotyczny. Jej partnerem jest Shuu (zob. SHUU). Pojawia się w drugim tomie mangi i
pierwszym odcinku anime.

MARRON – „Kasztan”. Milutka dziewczyna, kokietka i zalotnica o wyjątkowo powabnej figurze. Zjawiła się początkowo jako przyjaciółka Kuririna. Łatwo ją umiłować, gdyż doprawdy jest czarująca i bez sprzeciwu przychodzi na każde wezwanie. Cięgiem uwodzi biednego Kuririna, aż ten narzeka: „Znowu mnie szturchnęła!”

MISTER POPO – długowieczny służący i opiekun Kamisamy. Wraz ze swoim mistrzem stworzył smoka Shen-rona. Adept sztuk walki, a w przeszłości nauczyciel małego Goku.

MOAI-O – król Moai. Dyktator z odległej planety, z okrutną rozkoszą zmuszał wojowników do bratobójczej walki. Uwięził młodzieńca imieniem Ator i porwał mu żonę, Lemurię. Pokonany, zginął, zabity przez Vegetę, a
planeta jego eksplodowała w chwili, gdy doszło do ponownego spotkania Atora i Lemurii. Zgroza.

PIGERO – stracił rodziców w falach tsunami i od tamtej pory opiekuje się bezdomnymi dziećmi. Uparcie, ale bezskutecznie walczył ze wszystkimi, którzy chcieli mu zabrać podopiecznych do sierocińca. Uwolnił tylko Gohana.

PILAF (jap., ang., fr.) – krępy koleś o niebieskiej skórze i głupiej czapeczce. Ma chytry plan zawładnięcia całym światem i wszystkimi skarbami (jak to z dyktatorami bywa), dlatego też szuka Dragon Balls. Nie
pomaga mu w tym wrodzony pech i nasz Son Goku. Na jego usługach są Shuu i Mai. Pojawia się w drugim tomie mangi i pierwszym odcinku anime.

PURR (jap.)/PLUME (fr.)/Kotek (pl.) – niezbyt błyskotliwy, ale lojalny partner Yamu-chy, swoim wyglądem przypominający kota. Posiadł sztukę lewitacji. W czasach przedszkolnych jego „ukochanym wrogiem” był U-Ron (zob. U-RON).

RANCHI (jp.)/LUNCH (fr.) – dziewczyna o okrutnej, podwójnej osobowości. Z jednej strony milutka (kawaii), ale kiedy kichnie, przeistacza się w straszną (kowai) blond-dziewoję z karabinem w dłoni (zob. KUSHAMI).
Przez pewien czas mieszkała w Domu Żółwi. Jako blond-heroina miłuje Tenshin’hana, ale w drugim wcieleniu w ogóle go nie zauważa. Pojawia się w trzecim tomie mangi.

RED SOSUI (jap.)/GENERAL ROUGE (fr. „CZERWONY GENERAŁ”) – głównodowodzący oddziałów Czerwonej Wstęgi. W serii telewizyjnej można powiedzieć, że nie grzeszy wzrostem. Gdybyśmy byli złośliwi, powiedzielibyśmy nawet, że jest kurduplem, ale nie jesteśmy… Jak na czarny charakter przystało, nosi opaskę na jednym oku, zawsze przypala cygaro i nigdy nie jest uprzejmy. Swoją drogą nie dziwimy się, ponieważ otacza się bandą skończonych kretynów. Pojawia się w piątym tomie mangi.

ROBOTTO (Robot) – stary, wieloczynnościowy robot kapsułowy, typu C-6. W wyniku trzęsienia ziemi spędził osiemdziesiąt lat pod ruinami miasta Nemuria. Odnaleziony przez Gohana, po krótkim okresie aktywności,
ponownie został pogrzebany pod gruzami.

SAICHORO – „Najstarszy Starzec” . Jako jedyny ocalał z dawnej rasy zamieszkującej planetę Namek. Zrodził kolejne pokolenia i stworzył Smocze Kule. Potem, przez własną głupotę, zszedł z siedziska „Najstarszego
Starca” i zniknął.

SERIPA – przyjaciółka Badakku. Pięęękna… ale silna jak tur, gdyż wśród jej ludu nie ma znacznej różnicy w krzepie między niewiastą i mężczyzną.

SERU (Cell; Komórczak) – android „zlepiony” przez komputer z oddzielnych, przypadkowych komórek po śmierci doktora Gero. Trzy lata cierpliwie dojrzewał pod powierzchnią ziemi, potem przez dłuższy czas szpiegował Goku, dzięki czemu potrafi dobrze naśladować jego technikę walki.

SHEN-RON (jp.)/SHENG LONG (jp.)/ SHENLON (ang.)/ DRAGON SACRE/”Niebiański Smok”(fr.)/ „Boski Smok” „Czarodziejski Smok” (pl.) – Zjawia się na wezwanie rzucone przez Smocze Kule. Prawdopodobnie pochodzi z planety Namek, ale stworzył go ziemski bóg, Kamisama. Shen-ron z Namek jest dużo większy od swojego
ziemskiego wcielenia.

SHINSHIA i YUZUKA (Cynthia i „Used Cars”) – instruktorzy ze szkoły ruchu drogowego, do której, z polecenia Chichi, uczęszczali Goku i Piccolo. Cynthia, na co dzień pełna kobiecości, do przesady uwielbia szybką jazdę.
Staruszek „Used Cars” samodzielnie nie potrafi nawet otworzyć drzwi samochodu.

SHUU – ochroniarz Pilafa (zob. PILAF), swoim wyglądem przypominający krzyżówkę wojownika ninja i psa. Ale jego wygląd, to tylko pozory, bo Shuu tak naprawdę jest mocny tylko w gębie. Po raz pierwszy pojawia się w
drugim tomie mangi i pierwszym odcinku anime.

SHU-SAIAKU – korepetytor i guwerner, zatrudniony przez Chichi. W średnim wieku, ignorant i głupek, ale bufon, wszystkich traktujący z góry. Swym zachowaniem zraził Chichi i Gohana (i nie wyszło mu to na dobre!).

SILVER (jap.)/GRIS (fr.)/gen. Srebrny (pl.)- silny i szybki komendant w oddziałach Czerwonej Wstęgi. Nigdy nie nosi koszuli, a na gołą klatę zakłada jedynie długi płaszcz a`la rewolwerowcy ze spagetti westernów. Pojawia się w piątym tomie mangi.

SON-GOHAN – syn Goku i Chichi. W dzieciństwie był beksą, lecz potem wyrósł na chrobrego wojownika. Sprawdził się w walkach z Garikkiem, uratował Piccolo i Kuririna. Czuje strach jedynie przed matką, zwłaszcza
gdy ta strofuje go słowami: „Ucz się!”

SON-GOKU – łagodny i dobry bohater, najsilniejszy heros na całym świecie. Znaleziony i wychowany przez starca Son-Gohan rojina, w młodości przeżył poważny szok po ciężkim uderzeniu w głowę. Po spotkaniu z Bulmą wyruszył na poszukiwanie Smoczych Kul. Odniósł zwycięstwo w „Największym pod Słońcem Turnieju Sztuk Walki”, potem ożenił się z Chichi i nawet po śmierci okazał się wielkim wojownikiem (w: „Dragon Ball Z”). Jest głównym bohaterem opowieści, wyposażonym w magiczny kij (nyoi bo) i latającą Chmurę Ponad-dźwiękową (zob. KINTO-UN), którą otrzymał w prezencie od Genialnego Żółwia w pierwszym tomie mangi.

TAO-PIE PIE (jap.)/TAOPAIPAI (fr.)/Kryminator (pl.) – płatny morderca, cham i brutal w jednej – niebyt skromnej – osobie. Jest chińskim mistrzem kung-fu z długim warkoczem i chińskim piktogramem oznaczającym „zabiję cię” na plecach. Jego ulubionym sposobem przemieszczania się jest wyrywanie drzewa,
wyrzucenie go w powietrze i lot na nim. Po raz pierwszy pojawia się w ósmym tomie mangi, chociaż kilkakrotnie jest wspominany w tomie siódmym.

TARD – jeden z „Czterech Cesarzy-Czarnoksiężników”, podwładny Garlika Młodszego. Potężnie zbudowany i przepełniony wielką mocą. Do spółki z każdym innym Cesarzem może wypuszczać „kule wewnętrznej energii”
(ki-no tama).

TOMA – druh Badakku. Samotnie zaatakował planetę Mito i został pokonany przez Freezera. Na łożu śmierci wyszeptał wieść o zdradzie…

TONIN JINKA/TOTO LE LAPIN (fr. 'TOTO KRÓLIK’) – gangster i mąciwoda, potrafiący zmieniać ludzi w marchewki. Stoi na czele Gangu Królika (ma na piersi chiński piktogram oznaczający królika), który trzęsie
miasteczkiem Usagi-dan. Pojawia się w drugim tomie mangi.

TRUNKS – „Spodenki”. Samotny wojownik, syn Vegety i Bulmy, przybysz z odległej przyszłości, ze świata przemienionego w istne piekło dla maszyn i robotów.

UMIGAME – Żółw Morski, wierny służący Kame sen’nina (Żółwia Pustelnika). Prawie tysiącletni starzec, za którego sprawą doszło do pierwszego spotkania Goku i Pustelnika. Wstydliwy i prostoduszny, zawsze
się chowa przed pocałunkami Maron, a swą naiwnością przysparza wielu kłopotów rozwiązłemu pryncypałowi.

U-RON/OOLONG (ang.)/OOLON (fr.) – zmiennokształtna świnia, która nieźle nabruździ w życiu naszych bohaterów i to właśnie jej – o zgrozo – przypadnie zaszczyt wymówienia pierwszego życzenia w obliczu Smoka (tom 2 mangi). Znając jego sprośne upodobania, chyba wiecie, o co poprosił? Po tych perypetiach będzie partnerował Bulmie w poszukiwaniu Dragon Balls. Pojawia się w pierwszym tomie.

YAJIROBEI – wierny towarzysz Goku, geniusz miecza i ogromny żarłok, do tego obdarzony osobliwym sposobem mówienia. Z pozoru wygląda na wagabundę, włóczęgę i obiboka, ale to właśnie on uratował od zagłady Ziemię, odcinając ogon gigantycznej małpie, w którą przemienił się Vegeta.

YAMU-CHA (Yum-czy)/YAMCHA (ang, fr.) – „Herbata Yum”. Długowłosy młodzieniec, który poszukuje Smoczych Kul, mających mu pomóc w zdobyciu wybranki serca. Silny i szybki, a jego największym atutem w walce jest styl Wilka. Niezwykle odważny na polu walki, jednak mięknie przy jednym, powłóczystym spojrzeniu pięknej dziewczyny. Początkowo wróg Son Goku. Pojawia się w pierwszym tomie mangi, wraz ze swoim towarzyszem Purr (zob. PURR).

ZABON – wojowniczka Freezera. Powabna i zgrabna, ale zmiennokształtna, więc potrafi przybrać postać straszliwego demona. Raz pokonała Vegetę, lecz nie zadała śmiertelnego ciosu i tym samym naraziła się na pewną zgubę…

ZORD – podwładny Garlika Młodszego, najpośledniejszy z „Czterech Cesarzy-Czarnoksiężników”, pokonany przez Gohana.

Autor tekstu: avis, rtl-7