Akira Toriyama

Akira Toriyama

Akira Toriyama przyszedł na świat 5 kwietnia 1955 roku w miejscowości Nagoya w prefekturze Aichi. Ten wspaniały mangaka, twórca znakomitego tytułu, jakim niewątpliwie jest „Dragon Ball” już od najmłodszych lat interesował się filmami animowanymi i rysowaniem. Wśród jego ulubionych tytułów należy wymienić bez wątpienia produkcje disneyowskie, które fascynują go po dziś dzień.

Po ukończeniu szkoły podstawowej, Akira postanowił kształcić się w liceum przemysłowym, na kierunku projektu technicznego. Rysownik po ukończeniu szkoły pracował jako grafik w firmie projektującej reklamy. Jednak znudzony pracą, postanowił bez reszty poświęcić się rysowaniu mang. Na swój debiut musiał czekać, aż do 1978 roku, kiedy na łamach pisma „Shonen Jump” ukazała się jego praca pt. „Wonder Island”, za którą otrzymał nagrodę „Young Jump”. Rok 1980 przyniósł mangace pierwszy duży sukces, którym niewątpliwie była manga pt. „Dr Slump”. Autor kontynuował ją przez następne 5 lat. Manga zdobyła ogromną popularność, o której może świadczyć fakt, że raptem po kilkunastu tomach mangi wyszła jej wersja animowana.

Kolejny sukces Akiry to oczywiście manga „Dragon, Ball”, która pierwsza raz ukazała się w 1984 roku. Natychmiast zyskała ona wielką popularność i odniosła ogromny sukces. Akira, po 10 latach tworzenia zakończył serię, która została wydana w 42 tomach mangi, oraz 444 odcinkach anime. Rysownik wykazał się talentem również podczas tworzenia gry „Chrono Trigger” na konsolę „Super Nintendo”, gdzie pracował jako chara designer, oraz jako dyrektor założonej przez siebie firmy „Bird Studio”. Akira Toriyama przez wielu nazywany „Toriyama-sensei”, jest bez wątpienia wielką postacią w świecie mangi i anime.

Ciekawostki:
· Akira Toriyama ma 174cm. wzrostu
· Podobnie jak Android 16, Akira uwielbia naturę

Autor tekstu: Krillin