Herutaa Sukerutaa

Herutaa Sukerutaa

Herutaa Sukerutaa (ang. Helter Skelter) to jedno tomowa manga, licząca 320 stron, a jej autorką jest Kiyoko Okazaki. Tytuł ten wygrał prestiżową nagrodę, Grand Prize na ósmym Tezuka Osamu Bunka-sho (ang. Tezuka Cultural Award) w 2004 roku – cztery lata po tym jak ukazywał się seryjnie w magazynie Feel Young i później został wydany w formie tomu przez wydawnictwo Shodensha.
Herutaa Sukerutaa to pozycja wyłącznie dla osób powyżej osiemnastu lat ze względu na liczne sceny erotyczne i język użyty przez autora.

Fabuła Herutaa Sukerutaa, opowiada o pięknej modelce Riko, która jest gwiazdą showbiznesu i prawie na każdej okładce, a żaden szanujący się reżyser nie kręci filmu bez jej udziału. Brzmi pięknie, prawda? Jednak my jesteśmy świadkami niezbyt wesołej, a powiedziałbym, przerażającej historii upadku Riko.
Na samym początku Okazaki, wprowadza nas w świat mediów, przepełnionego blichtrem, fałszem i obłudą, gdzie liczą się tylko pieniądze. Wszystko co robi główna bohaterka jest tylko na pokaz, jej prawdziwe uczucie muszą odejść na bok. Jak się później okazuje jej myśli są tak samo chore jak rzeczywistość w której żyje. Opiekuje się nią jej menadżer, która nazywana jest przez Riko „Mamą”, choć nią naprawdę nie jest – jej prawdziwi rodzice, nie mają z nią kontaktu, a ona nie ma najmniejszej ochoty kontaktować się z nimi.

Czas Riko jest ustalany przez Hada-chan, która mocno angażuje się w sprawy modelki i agencji w której pracuje. Koszmar zaczyna się, gdy Riko odkrywa siniak na czole. Okazuje się, że jest to reakcja organizmu na masę operacji, jakim super piękność poddała się aby osiągnąć swój cel. Jej rozpacz jest tak ogromna, że z każdym dniem idzie coraz bardziej na dno, pociągając za sobą Hade, jej narzeczonego i wszystkich, których może.
Na pierwszy rzut oka historia nie wydaje się niezwykła, bo też taką nie jest, ale opowiedziana została w doskonały sposób. Narracja sprawiła, że ten średni pomysł, nabrał nowego wymiaru. Okazaki prowadzi nas przez, krótki odcinek życia Riko, który doprowadza ją do upadku, ukazując wszystkie kłamstwa i iluzje, w świecie gdzie ważny jest tylko pieniądz. Autorka doskonale pokazuje też przemyślenia i uczucia Riko, powodując że nie możemy jej do końca potępić za to co robi.

Wszystkie postacie w Herutaa Sukerutaa, są doskonale zarysowane, każda z nich ma swój niepowtarzalny charakter, a co najważniejsze poznajemy jedną historię z różnych perspektyw – ważnym elementem w tym zabiegu, było przedstawienie Hady, której związek rozpada się przez Riko, ale pomimo tego nie rezygnuje z pracy w agencji.
Manga ta, to głębokie, psychologiczne dzieło, które zasłużyło na nagrodę na Tezuka Osamu Bunka-sho.

Kreska… tu pewnie zdania będą podzielone, ale na pewno jest specyficzna, co moim zdaniem można zaliczyć jedynie na plus. Strona graficzna Herutaa Sukerutaa, jest bardzo chaotyczna, a zarazem prosta z wieloma niedociągnięciami – może to razić, ale według mnie świetnie oddaje klimat mangi i swoją oryginalnością zapada w pamięć.

Herutaa Sukerutaa, mogę polecić wszystkim, którzy lubią niebanalną fabułą i psychologiczne pozycje, które nie silą się na bycie nimi, ale po prostu nimi są. Jest to „ciężka” manga, więc fani akcji, przygody i walk herosów mogą się znudzić czytaniem jej, jednak ja przeczytałem to na „jednym wdechu”, podziwiając kunszt narratorski Kiyoko Okazaki.

Autor recenzji: Kubzon