Mononoke Hime

Mononoke Hime

Mononoke Hime to jeden z tych niewielu tytułów, które mogliśmy obejrzeć parę lat temu w naszych polskich kinach. Jeśli chodzi o samo anime – czego można było się spodziewać po Miyazakim? „Mononoke” mnie osobiście bardzo przypadła do gustu, podobała mi się zarówno pod względem technicznym jak i pod względem samej historii.

A ta historia nawet na pierwszy rzut oka wydaje się ciekawa. Oto młody książę broniąc swojej wioski, zostaje obciążony klątwą. By zdjąć ją z siebie musi odnaleźć mitycznego boga zwierząt. Wraz z rozwojem akcji widzimy rozdarcie bohatera między przywiązaniem do cywilizacji, a miłością do natury (i nie tylko)… Ale nie będę zdradzać zakończenia. Dodam jeszcze, że pełno jest tu pięknych scen, a ich tła zapierają wręcz dech w piersiach.

Moja ocena: Warto obejrzeć. Na polskim rynku dystrybucją zajęła się firma Vision, dostępne są kasety VHS lub płyty DVD. Minusem jest jednak angielski dubbing z polskim lektorem (zdecydowanie wolałabym oryginalny głos i polskie napisy). Ale mimo wszystko – warto mieć to anime w domu.

Tytuł oryginału: Mononoke Hime
Tytuł polski: Księżniczka Mononoke
Scenariusz i reżyseria: Hayao Miyazaki
Rok produkcji: 1997
Czas trwania: 127 minut

Autor recenzji: Olciaku

Alternatywny punkt widzenia:
Recenzja na Tanuki.pl