Last Exile

Last Exile

Anime wypuszczone przez znane japońskie studio Gonzo, które stoi za takimi sukcesami jak Full Metal Panic! i seria Gundam. Świat jest zniszczony i odwodniony, ludzie wybudowali miasta w przestworzach, na szczytach gór gdzie pośród obłoków wciąż jest wilgoć. Jedyną siłę stanowią floty, złożone z potężnych okrętu z osadzonymi działami w każdym kątku. Ludzkość walczy o swoje miasta, a nad wszystkim czuwa tajemnicza Gildia, która jest jednym wielkim arbitrem na wojnach.

Historia prezentuje się następująco. Dwójka młodych ludzi Claus i jego koleżanka/nawigator Lavie, mają swój VanShip (podniebny „ścigacz”) I pracują jako kurierzy dostarczając listy i przesyłki. Pewnego razu wyprawiają się z przesyłką w sam ogień walki pomiędzy dwoma podniebnymi flotami. Tam posmakowali pierwszy raz bitwy i spotkali okręt wyjęty spod prawa „Silvanę”.

Silvana niesie postrach wśród niebios gdyż jest okrętem niezwyciężonym i jedna jak i druga flota panicznie się jej boją. Silvana dziesiątkuję flotę najeźdźców i znika, tak samo niepostrzeżenie jak się pojawiła.
Następnego dnia Claus i Lavie biorą udział w wyścigu podczas którego napotykają uszkodzonego VanShipa. Mężczyzna który go pilotował zmarł raniony kulą przez statek „gwiazdę” gildii. Tuż przed śmiercią przekazał swoją misję Clausowi i Lavie, polegającą na dostarczeniu ładunku (małej 11 letniej dziewczynki w ręce Alexa Row, kapitana Silvany).

Claus przysięga wypełnić misję i bierze pod opiekę się małą Al. Podczas gdy po przegranym wyścigu Claus, Lavie i Al odpoczywają w domu Napada ich statek Gwiazda Gildii i ci są zmuszeni natychmiast uciekać. Docierają do Ruin dawnego zamku gdzie po długiej ucieczce zostają złapani przez Statek Gwiazdę, na szczęście sytuację ratuje Alex Row, odbierając Al. Claus postanawia dowiedzieć się co Alex ma zamiar zrobić z Al i ściga Silvanę… cóż to by było na tyle wstępu. Mogę jedynie podpowiedzieć że Claus dostanie się na stancję na Silvanie jako pilot pokładowej eskadry służąc teraz pod nowym dowódcą, panią Tatianą Wilsą.

Ogólnie ze strony technicznej wszystko prezentuje się świetnie. Zastosowano połączenie techniki animacji 3D z standardową kreską. Ta jednak ma niesamowity profil i charakter, doskonale oddaje powagę, klimat i istotę konceptu. Mamy okazję zobaczyć spektakularne bitwy w iście kinowych ujęciach.

Do muzyki raczej się nie przyczepie, bo i tak nie ma do czego. Nie jest rewelacyjna, ogólnie nieobecna, ale i nie denerwująca. Utrzymuje klimat w dobrym smaku. Odczucia w stosunku do muzyki mam pasywnie neutralne… słowem… nijakie.
Ścieżka dźwiękowa nie jest zła. Głosy dane postacią idealnie do nich pasują i oddają ich charakter. Żywiołowość kwestii jest naturalna i nie daje powodów do pytań „Hej czy ma zaparcie, że tak dziwnie gada?”.

Tytuł: Last Exile
Ilość odcinków: 26 (po 20 minut)

Autor recenzji: Yuri PRIME

Alternatywny punkt widzenia:
Recenzja na Tanuki.pl