Interstella 5555

Interstella 5555

Czy jesteś fanem zespołu Daft Punk? Nie? Ja też nie i dlatego poniższą recenzję napiszę jako fan dobrego anime a nie ww. zespołu.

Tyle tytułem wstępu a teraz konkrety. Interstella 5555 czyli The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem opowiada historię pewnej grupy muzyków porwanych przez… obcych? Nie, nie obcych a ziemian, bo warto nadmienić że bohaterami tej anime są nie ludzie lecz niebieskoskórzy kosmici. Którzy właśnie mają koncert i śpiewają swój pokazowy numer „One more time” gdy przez nieuwagę strażników którzy notabene świetnie się przy nim bawią na planetę napadają odziały specjalne. Wszędzie rozpylają gaz, robią dużo zamieszania, porywają muzyków i odlatują. Następuje zmiana muzyki a akcja przenosi się na statek w kształcie gitary(?) który należy do chłopaka gitarzystki zespołu. Dowiedziawszy się o porwaniu, natychmiast postanawia pomóc przyjaciołom i ukochanej.

Tak pokrótce przedstawia się fabuła która nieraz zaskoczy nas niespodziewanymi zwrotami akcji. Podczas całego filmu bohaterowie nie wygłaszają ani jednej kwestii. Napięcie i klimat buduje w całości muzyka zespołu Daft Punk, która dopasowuje się do zmian lokacji, nastrojów czy wątków. Która mimo że nigdy nie słyszałem tego zespołu bardzo mi się spodobała i świetnie komponuje się z akcją i wyglądem. A właśnie wygląd czy może raczej WYGLĄD!!! Wszystko jest bajecznie kolorowe, mnóstwo świateł, światełek, na spółkę z pięknymi kształtami nie pozwolą ci się oderwać od telewizora tudzież monitora.
Zresztą nie mogło być inaczej skoro rysunki wykonał sam wielki Leiji Matsumoto. Tytan pracy którego kreska charakteryzuje się ogromnym wyczuciem i subtelnością.

W anime tym możemy znaleźć wiele symboli np. księżniczka w wieży, motyw maski itp. Dowiemy się z niego o skrytych marzeniach Japończyków czyli wyniku 1:1 w meczu Francja-Japonia czy o
pochodzeniu Mozarta, naprawdę świetne motywy! W ogóle spełnia ono bardzo edukacyjną rolę. Pokazuje że należy być sobą, robić to co się lubi i w życiu naprawdę liczy się przyjaźń i miłość. Że ludzie powinni się łączyć i sobie pomagać niezależnie od koloru skóry. Że powinni łączyć się przez muzykę. I to wszystko znajduje się na płytce Daft Punk.

Tytuł: Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem
Rok produkcji: 2003
Rodzaj: SF/przygodowe/muzyczne
Produkcja: Francja/Japonia
Czas trwania: 67 min.
Ilość odcinków: film pełnometrażowy (OAV)
Rysunki: Leiji Matsumoto
Reżyseria: Kazuhisa Takenouchi
Scenariusz: Guy-Manuel De Homem-Christo, Cédric Hervet, Daft Punk, Thomas Bangalter
Zdjęcia: Fumio Hirokawa, Haruhiko Ishikawa
Muzyka: DJ Sneak, Todd Edwars, Romanthony, Daft Punk

Autor recenzji: LoLo

Alternatywny punkt widzenia:
Recenzja na Tanuki.pl