Pięć Małych Świnek

Pięć Małych Świnek

Powieść kryminalna z 1942 roku, której autorką jest brytyjska pisarka Agatha Christie.

Herkules Poirot powraca! Młoda dziewczyna postanawia zmierzyć się ze skrywaną przed nią mroczną przeszłością – jej prawdziwa matka zmarła w więzieniu wkrótce po tym, jak została skazana za otrucie męża.
Dziewczyna nie wierzy w winę matki i prosi Herkulesa o zbadanie sprawy… sprzed szesnastu lat. (a pamiętajmy, że w tamtych czasach jedyne na czym może się oprzeć to relacje słowne, nieliczne zapiski)

> „Mężczyźni” powiedziała takim tonem, jakim bogacz wymawia słowo „bolszewicy”, ideowy komunista słowo „kapitaliści”, a dobra gospodyni – „karaluchy”.

> Miał już wtedy pod czterdziestkę i był od dawna żonaty. Dojrzał więc całkowicie do tego, żeby zgłupieć dla jakiejś smarkuli.

> Charles Osborne, jeden z biografów Christie, stwierdził, że wprowadziła w Pięciu Małych Świnkach efekt Rashomona (zob. film Akiry Kurosawy – Rashomon, 1950 r.), zanim jeszcze został on tak nazwany: pokazała mianowicie, że świadectwa różnych ludzi dotyczące tego samego wydarzenia są odmienne i trudno stwierdzić, kto mówi prawdę.