Full Metal Alchemist

Full Metal Alchemist

Alchemia. Masa badań, poszukiwań i eksperymentów. Nauka przyrodnicza, polegająca na przemianie. Rzesze geniuszy: biologów i chemików, fenomenów w owej dziedzinie. Dzieci, młodzież, starcy. Kobiety i mężczyźni. To wszystko to właśnie Alchemia.

Edward i Alfonso Elric, dwaj bracia, potomkowie państwowego alchemika. Blond włosi, młodzi, słodcy. Ich życie przybiera na wartości, kiedy odkrywają swój wielki potencjał w potężnej magicznej dziedzinie. Za przyzwoleniem matki rozwijają swe zdolności, dzięki pokaźnej bibliotece, pozostawionej przez ojca, który będąc państwowym alchemikiem musiał pojechać na wojnę, gdzie słuch o nim zaginął.

Lata mijają, Edward i Al dorastają. Przychodzi dzień, w którym całe beztroskie życie chłopców wali się na zawsze. Mama, w której mieli oparcie, która gwarantowała bezpieczeństwo, miłość i dobro, odeszła. Żal, rozpacz, desperacja. Szczęśliwie starszy z braci czytał kiedyś o ludzkiej Alchemii. Dzięki niej możliwe jest wskrzeszenie człowieka. Krąg przemiany, składniki konieczne do uzyskania ciała dorosłego człowieka: 35 litrów wody, 20kg węglowodanów, 4L amoniaku, 800g adenozyny, 250g soli, 100g azotu, 7,5g fluoru, 5g żelaza, 3g krzemu. Jeszcze tylko dusza i rozpoczynamy transfigurację. Ale cóż oddać za duszę? Dwie krople krwi…

Nie można nic zyskać, nie oddając niczego w zamian. Aby coś otrzymać, musisz odwdzięczyć się czymś o podobnej wartości. To zasada równoważnej wymiany.

W wyniku owego działania Edward Elric, lat 10, traci lewą nogę, a Alfonso Elric, lat 9, ogół cielesny. Przytomny dziesięciolatek zdążył jednak zapieczętować duszę braciszka w starej zbroi, poświęcając tym samym prawą rękę.

Tak zaczyna się historia braci Elric. Edwarda i Alfonso. Full Metal Alchemist, czyli Pełnometalowy Alchemik to tytuł pierwszej świeżości, w ciągu ostatnich miesięcy wyszły zaledwie 44 odcinki (stan na dzień 11.08.2004). Rewelacyjna kreska, za którą odpowiadało studio Bones nie ustępuje standardom, jakie prezentują konkurencyjne tytuły, jak Naruto czy Tenjou Tenge, bijące rekordy popularności. Mimo to, że rywale niezwykle silni, to są już pierwsze sukcesy. We wszystkich kategoriach 26. Anime Grand Prix, prowadzonego przez magazyn Animage, FMA zdobyło pierwsze miejsca. Trzeba też przyznać, iż reżyser, Seiji Mizushima stworzył tytuł niezwykle dopracowany. Zachowana odpowiednia dynamika, po prostu majstersztyk. Gratulacje wędrują też do scenarzysty, którym jest Shou Aikawa. Ten z kolei wymyślił genialne odzwierciedlenie mangi: wspaniałe dialogi, humor w najlepszym wydaniu. Ostatnia osoba, jaką wymienię z nazwiska jest twórcą muzyki – Michiru Oshima. To właśnie ta postać opracowała równie fantastyczną ścieżkę dźwiękową. Należy wspomnieć, iż ta sama osoba tworzyła wcześniej dla filmu „Godzilla contra Megaguirus” czy „Godzilla vs Mechagodzilla”.

Na koniec ocena. Ta przecież nasuwa się sama z powyższego tekstu. Popularność, nietuzinkowa fabuła, efekt wykonania. Wszystko jest co najmniej rewelacyjne. Ponadto sam temat Alchemii, która jest naprawdę ciekawą nauką. Gdybym mógł znaleźć książki o tym, takie jak w anime, nie opuściłbym biblioteki nawet na chwilę, a psem wojskowych stałbym się zaraz po przewertowaniu wszystkich. Można śmiało stwierdzić, iż tytuł ten zostanie zapisany do klasyki, którą w przyszłości będzie się oglądać na równi z NGE czy Clampowskim X. Cóż teraz pozostaje? Chyba tylko zaprosić do obejrzenia kolejnych odcinków…

Gdyby ktoś był zainteresowany to prezentujemy poniżej listę lektorów i postaci pod które podkładali glosy:

Kugimiya Rie: Alphonse Elric
Paku Romi: Edward Elric
Hidekatsu Shibata: Fuhrer King Bradrey
Houko Kuwashima: Rose Tomas
Jun’ichi Suwabe: Greed
Kenji Utsumi: Alex Louis Armstrong
Masashi Ebara: Hoenheim Elric
Mayumi Yamaguchi: Envy
Megumi Toyoguchi: Winry Rockbell
Michiko Neya: Riza Hawkeye
Miyoko Asou: Pinako Rockbell
Nana Mizuki: Wrath
Ryotaro Okiayu: Scar
Shoko Tsuda: Izumi Curtis
Toru Okawa: Roy Mustang
Yasuhiro Takato: Gluttony
Yoshino Takamori: Juliet Douglas/Sloth
Yumi Kakazu: Lyra
Yuuko Satou: Lust
Akimitsu Takase: Cray
Hidekatsu Shibata: Pride
Jin Horikawa: General Hakuro
Kazue Komiya: Revy
Keiji Fujiwara: Maes Hughes
Kinryuu Arimoto: Priest Cornello
Kotono Mitsuishi: Gracia Hughes
Kouji Ishii: Balt
Kouji Totani: Tim Marcoh
Kyoko Hikami: Paninya
Mayumi Yoshida: Elysia Hughes
Mitsuki Saiga: Maria Ross
Naomi Wakabayashi: Sheska
Rumi Kasahara: Martel
Satomi Koorogi: Nina Tucker
Seiji Sasaki: Sigu Curtis
Shin Aomori: Basque Grand
Sho Hayami: Frank Archer
Tetsu Shiratori: Kain Fuery
Tomoyuki Shimura: Heymans Breda
Yuji Ueda: Zolof Kimblee
Yuu Mizushima: Scar’s Brother

Tytuł: Full Metal Alchemist
Inne tytuły: FMA, Hagane no Renkin Jutsushi
Autor: Arakawa Hiromu
Muzyka: Mitsuma Masafumi, Oshima Michiru
Rok produkcji: 2003
Studio: Bones, FUNimation

Autor recenzji: Donovan

Alternatywny punkt widzenia:
Recenzja na Tanuki.pl