Samurai Deeper Kyo

Samurai Deeper Kyo

Fabuła Samurai Deeper Kyo została oparta na prawdziwych wydarzeniach, które rozegrały się w Kraju Kwitnącej Wiśni. W erze Sogokujidai, kiedy to Japonia nie posiadała jednego Szoguna, potężne klany walczyły ze sobą o władzę. Anime na początku przenosi nas w zgiełk zapalczywej walki pomiędzy armiami wschodnią i zachodnią.

Pierwsza z nich dowodzona prze Leyasu, a druga wierna rodowi Toyotomi. Jednak tu kończy się historia i zaczyna działać fantazja autorów. Na polu bitwy pojawia się wielki wojownik zwany: Demon Eyes Kyo. On sam zabija tysiąc żołnierzy, jego pochód śmierci kończy spotkanie z Mibu Kyoshiro. Wydaje się, że ich konfrontacja jest nieunikniona, gdy pojawiają się trzy tajemnicze postacie, które mieszają
szyki naszym dwóm bohaterom. Powodują, że w ziemie uderza meteor, niszcząc wszystko w promieniu paru kilometrów. Jednak to nie koniec naszych dwóch awanturników Kyoshiro i Demona Eyes Kyo, przetrwali, ale pojawił się pewien kłopotliwy problem. W ciele tego pierwszego zostaje uwięziony sławny pogromca,tysiąca wojowników.

Mijają cztery lata, Kyoshiro stracił pamięć i nie ma zielonego pojęcia, co się nim znajduje. Na jego drodze staje Shina Yuya, łowczymi głów, której jedynym celem jest złapanie Demona Eyes Kyo. Po pierwszej konfrontacji z Mibu, stwierdza, że jest on tylko zwykłym rzezimieszkiem i jedynym jego występkiem jest nie zapłacenie za gospodę. Yuya zmienia szybko zdanie i dowiaduje się, że trafiła na właściwą osobę, ale jak do tego doszło nie zdradzę już.

Jeśli chodzi o kreskę Samurai Deeper Kyo, to na pewno w przeciwieństwie do fabuły można znaleźć parę minusów. Pomimo iż postacie jak i tła narysowane są bardzo efektownie – za chara design odpowiedzialny jest Fukuzawa Manabu – to niektóre animacje wyraźnie odstają od reszty. Za przykład można tu podać niektóre walki, które czasami ograniczają się do paru machnięć kataną w stronę przeciwnika. Zauważyłem to już podczas potyczki Mibu opętanego przez Kyo i potwora Kenio. Nie chciałbym wywołać wrażenia, że wszystkie walki w SDK są złe, ale nie można ich uznać za bardzo dobre, pomimo ciekawych wstawek, gdy któryś z walczących rzuca zaklęcie lub używa specjalnej techniki.

Muzyka… Jednym słowem: „dobra”. Oddaje ona nastrój anime, ale do najlepszych soundtrack’ów ona nie należy. Przez wszystkie odcinki przewijają się przeróżne rodzaje muzyki, ale jak dla mnie najlepiej wypadły motywy z połączenia elektroniki z ciężkimi brzdęknięciami gitar. Jeszcze jedna uwaga na temat muzyki jak mi przyszła do głowy to opening.

Nie wiem, dlaczego ale dla mnie utworek lecący podczas efektownych urywków z anime kojarzy mi się bardzo mocno z „Soul Hunter”…

Podsumowując, reżyser, Nishimura Junji, odwalił kawał dobrej roboty, doskonale wybrał wątki z mangi (Akamine Kamijyo) i przedstawił w postaci niezwykłej opowieści umiejscowionej w pięknej krainie dumnych i walecznych samurai. Polecam to, anime każdemu, naprawdę warto je zobaczyć, ja nie żałuje czasu straconego
przed monitorem komputera.

Kilka słów o niektórych postaciach z którymi możemy się spotkać w tym anime :

  • Mibu Kyoshiro
    Główny bohater serii Samurai Deeper Kyo. PO bitwie pod Sekigaharą traci pamięć i zostaje wędrownym medykiem. Jednak okazuje się, że oprócz utraty wspomnień, zyskuje drugą osobowość – Demona Eyes Kyo. W sytuacjach wielkiego zagrożenia toon przejmuje kontrolę nad Mibu. Przez pewien czas obie osobowości walczą ze sobą, kto odniesie zwycięstwo? – obejrzyjcie anime lub przeczytajcie mangę. Mibu będąc sobą jest spokojny, wesoły i nad wszystko uwielbia kobiece atuty, dla których niejednokrotnie traci głowę. Ogólnie wyluzowany i tchórzliwy podróżnik, który żyje dzięki swojemu największemu wrogowi…
  • Demon Eyes Kyo
    Znakomity wojownik, niemający sobie równych na polu walki. Jego imię wzięło się od jego oczu, które są czerwone jak u demona. Jest bezwzględny i za wszelką cenę usiłuje osiągnąć swój cel: odzyskać ciało i pokonać Kyoshiro. Posługuje się niezwykłym mieczem o nazwie Muramasa. Za zabójstwo tysiąca ludzi jest poszukiwany przez największych łowców głów.
  • Sanada Yukimura
    Podczas bitwy pod Sekigaharą walczył po stronie Armii Zachodniej. Jest bardzo dobrym wojownikiem, co nieraz potwierdził. Sanada to pogodny człowiek lubiący się śmiać, pomimo rangi generała. Jego głównym celem jest śmierć leyasu, do tego stara się przekonać Kyo.
  • Shina Yuya
    Łowczymi głów, jej marzeniem jest złapanie Demon Eyes Kyo. Początkowo myli Mibuz nim, ale później wszystko wychodzi na jaw i Yuya postanawia podróżować z Kyoshiro. Shina używa rewolweru, z trzema lufami, niestety skutkuje on tylko na zwykłych zbirów.
  • Benitota
    Jego pseudonim to Czerwony Tygrys. Zakochuje się w Yuyi, która nie wie do końca, kim jest, a to on ma być następnym Szogunem po lLyasu. Benitota walczy, gdyż chce oczyścić Japonię z Kenyo.
  • Sarutobi Sasuke
    Jeden z podległych Yukimura, jest mu bezgranicznie oddany i posłusznie wykonuje każdy rozkaz. Jest to postać historyczna, otóż Sasuke należał do dziesięciu dzielnych wasali Yukimury.

Autor recenzji: Kubzon

Alternatywny punkt widzenia:
Recenzja na Tanuki.pl