Ghost in the Shell

Anime Ghost in the Shell powstało w 1996 roku, czyli pięć lat później po mandze. O tej produkcji było juz głośno za nim Bandai, Kodansha i Manga Entertainment, oficjalnie wydały GitS, a działo się tak nie bez powodu. Było o co robić szum i czekać z nerwami, gdyż Mamoru Oshii (reżyser tego anime) doskonale oddał cyberpunkowy klimat, a mistrzowska muza w wykonaniu Kenji Kawai, zwieńczyła dzieło.

Jednak do sukcesu nie tylko przyczyniła się świetna rezyseria i wspaniała muzyka, ale animacje, które pobiły nawet Akirę. Ruchy postaci niczym nie rożnią się od ludzkich, naprawdę jest czym nacieszyć oko i nic dziwnego, że budźet filmu wynosił 40 mln dolarów. GitS jest dużym krokiem w rozwoju animacji, a takie sceny jak walka Motoko z „marionetką” lub pojazdem opancerzonym, zapiera dech w piersiach..

Jeżeli chodzi o fabułę to bohaterowie i cały przedstawiony świat są nam doskonale znane z mangi, jednak i tak je opisze, gdyż nie wszyscy ją czytali . A więc jest rok 2029 i świat opiera sie wyłącznie na sieci komputerowej. Technologia zastępuje ludziom przeróżne organy nawet mózgi, które albo są naszpikoane przeróznymi urządzeniami, albo są zupełnie sztuczne(cybermózgi).
Technika ta pozwala ludzią uzyskiwać nowe zdolności tj: szybki metabolizm, lepsza sprawność fizyczna, większa siła, ale jedna rzec nie jest do podrobienia i zastąpienia: Dusza. Wszystko by było dobrze gdyby nie terroryści, hakerzy i walczący politycy, przez nich wszystkich świat jest poważnie zagrożony. Główna bohaterka Motoko Kusanagi jest oficerem jednostki zajmującej się przestepczością sieciową i cybernetyczną, o naziwe Sekcja 9. W końcu do akcji wkracza przestepca o pseudonimie Puppet Master(lalkarz), który włamuje się do mózgów ludzi i hackuje ich ducha, tworząc tym samym ludzkie marionetki. Puppet Master, przejmuje nad swoimi „niewolnikami” kontrolę, wymazując im wszelkie wspomnienienia i programując nowe życie, by ci posłusznie wypełniali jego rozkazy. Czym tak napeawdę okaże się „Lalkarz” i jak potoczą się losy Motoko Kusanagi nie zdradzę, bo odebrał bym radość oglądania tym któzy nie mieli jeszcze szczęścia ujrzeć Ghost in the Shell.

Te anime, moim zdaniem wyznaczyło nową poprzeckę w tej dziedzinie, którą nie łatwo jest przeskoczyć i nie wszystkie produkcje mogą jej dorównać. GitS udowadnia, że anime nie jest tylko dla dzieci, ale i dla dojrzalszych widzów. Podcas filmu poruszane jest wiele problemów, które do końca nie mają rozwiązania np.: „Czym jest życie”.
Jednak jest mała wada tego filmu, zbyt szybko się kończy:)(o ile można nazwać to wadą). GitS trwa 79 min, a wydaje się, że trwa od dużo krócej. Oglądając ten film, ciągle pragnie się zobaczyć dalsze losy bohaterów w tym cyberpunkowym klimacie, jedynym wyjściem by zapomnić o tym „głodzie” dalszych wydarzeń jest tylko powtórne obejrzenie GitS i znalezienie w nim czegoś nowego. Ja widziałem go już tyle razy, że mogło by się wydawać, że wszystko znam na pamięć, ale tak nie jest. Zawsze znajdzie się coś co umkneło poprzednim razem.

Kilka słów o niektórych postaciach z którymi możemy się spotkać w tym anime :

Imie: Motoko
Nazwisko: Kusanagi
Pseudo: Major
Opis: Pracuje w Sekcji 9, której szefem jest Daisuke Aramaki. Motoko jest cyborgiem, ma w pełni zmechanizowane ciało, przystosowane do walki, jak każdy cyborg posiada cybermózg (jest on narażony na ataki tzw. ghosthackerów), jednak u Kusanagi jego część jest naturalna.

Imie: Daisuke
Nazwisko: Aramaki
Pseudo:
Opis: Jest szefem sekcji 9. Bardzo dobrze wykonuje swoje zadanie, a jego podwładni wiedzą, że moga na niego liczyć. Pomimo podeszłego wieku jest bardzo energiczny i beztrudu podejmuje ciężkie decyzje.

Imie: ?
Nazwisko: ?
Pseudo: Bateau
Opis: Jest partnerem Motoko w sekcji 9 i tak samo jak ona jest cyborgiem. Jego oczy zostały zastąpione specjalnym mechanizmem, a cały model został swietnie przystosowany do walki. Jest on spokojny, ale do czasu, gdy wykonuje zadanie jest bezwzględny i uparcie dąży do zakończenia misji. Jest przyjacielem Kusanagi.

Imie: ?
Nazwisko: Nakamura
Pseudo:
Opis: Jest szefem Sekcji 6, a także pracuje dla Ministerstwa spraw Zagranicznych. Jset to główny przeciwnik Aramakiego, gdyż próbował zatuszować sprawe z Puppet Masterem.

Imie: ?
Nazwisko: Togusa
Pseudo:
Opis: Członek sekcji 9, ale w przeciwieństwie do reszty, nie jest cyborgiem, chociaż posiada złącza sieciowe. Ulubioną bronią Togusy jest jego rewolwer Mateba, co nie podoba się Motoko, gdyż uważa, że biorąc udział w akcji lub osłaniając kogoś podczas niej powinien korzystać z nowoczesnej broni.

Imie: ?
Nazwisko: Ishikawa
Pseudo:
Opis: Członek Sekcji 9, zajmujący sie głównie zanjdowaniem informacji i przeszukiwaniem zasobów sieci. Jest jednnym z najstarszych współpracowników

Imie: ?
Nazwisko: Willis
Pseudo:
Opis: Był szefem zespołu, który stworzył Puppet Mastera. Ów prace nazwano „Project 2501”. Posiada on mechaniczne dłonie, które umożliwiają mu bardzo szybkie pisanie.

Imie:
Nazwisko:
Pseudo: Puppet Master/Project 2501
Opis: Program szpiegowski, nazwany Project 2501, służący za elektronicznego agenta, który ma dostęp do każdego komputera w sieci. Stworzony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, któremu wymyka się z pod kontroli. Zostaje nazwany Puppet Masterem, gdyż włamuje się do ludzkich mózgów i czyni z nich posłusznych niewolników. Project 2501, uważa się za taką samą formę zycia jak człowiek i dąży do uzyskania ciała, a co za tym idzie zdobycia zdolności rozmnażania się.

Autor recenzji: Kubzon.

Alternatywny punkt widzenia :
Recenzja na Tanuki.pl