Cowboy Bebop

Mineło 50 lat od wielkiej katastrofy, wybuchu „Wrót”, które zostały stworzone w XXI wieku, do szybkiego przemieszczania się w kosmosie. Wybuch był tak potężny, iż Księżyc rozsypał się na kawałki, które zaczeły spadać na naszą planetę, uniemozliwiając życie na powierzchnii. Część mieszkańców schroniła się głęboko pod ziemią, a reszta wyruszyła na podbój kosmosu. Pomimo skolonizowania wielu planet i dużego rozwoju technicznego, świat boryka się z narastającą, międzygalaktyczną przestępczością.

Władzę podjeły walkę z tym problemem, poprzez wyznaczanie nagród za schwytanie przestepców. Ta decyzja spowodowała wielki wzrost tzw.”Łowców Głów”, zajmujących się wyłapywaniem zbirów i dostarczaniem ich w ręce policji, oczywiście za odpowiednią opłatą. Przedstawicielami tej niezwykłej profesji, jest załoga statku Bebop. Na początku liczy ona tylko dwie osoby: Spike Spiegel i Jet Black – dwaj przyjaciele z równie niejasną przeszłością (więcej o nich dowiesz się w dziale Postacie). Jednak w trakcie serii dowiadujemy się sporo ciekawych rzeczy o każdym z bohaterów.

Podczas podróży kosmicznej, nasi dwaj panowie zyskają nowych przyjaciół, a ich załoga powiększy się o dwie osoby, Faye Valentine – piekną i bardzo niebezpieczną kobiete ( nawet dla przyjaciół ^_^ ) i Edward Wong Hau Pepelu Tivrusky 4th – młodą dziewczynę, hakerkę, która sama sobie wybrała chłopięce imię. Na pokładzie Bebopa nie zabraknie zwierząt, przesympatyczny i bardzo inteligętny, dzięki modyfikacji genetycznej, pies Ein, zamieszka razem z całą zwariowaną czwórką.

Jeśli chodzi o fabułę to nie ogranicza się ona tylko do latania od planety do planety i wyłapywaniu nowych zbirów. Historia Cowboy Bebop obfituje w wiele pobocznych wątków i wydarzeń, które sprawiają iz wiele spraw się wyjasnia, ale i także powstają nowe pytania, zmuszające widza do dalszego zagłębiania się w fantastyczny klimat tego Anime. Nie będe więcej pisał na temat przygód zwariowanej piątki, gdyż wielu straciłoby kawał dobrej zabawy.

Kreska w Cowboy Bebop jest poprostu mistrzowska, sceny walki naprawdę imponują, a „Wrota” stworzone techniką komputerową ukazują niezwykły i interezujący świat, który jest uzupełnieniem do znakomitej fabuły. Duże wrażenie robią także promy i statki kosmiczne, a ich ujęcia zrobione są tak aby podkreślić potęge lub inne atrybuty danego modelu, przekonać się o tym możemy w siudmym odcinku zatytułowanym: „Heavy Metal Queen”. Cowboy Bebop warte jest zobaczenia chociażby z powodu efektów wizualnych, które biją nawet nowe produkcje, naszpikowane komputerową technologią.

Muzyka, autorstwa Yoko Kanno, też stoi na najwyższym poziomie, opening kojarzy mi się z klimatem takich filmów jak: „James Bond” , „Rewolwer i melonik” czy przygody Simona Templera, co nadaje specyficzny „smak” Bebopowi.

Podsumowując, dzieło Watanabe Shinichirou zasługuje na szczególną uwagę każdego Otaku, pewien jestem, że nikt niebędzie żałował czasu poświęconego Cowboy Bebop.

See you Space Cowboy…

Kilka słów o niektórych postaciach z którymi możemy się spotkać w tym anime :

Imię Nazwisko: Spike Spiegel
Pochodzenie: Mars
Urodzony: 26 czerwiec 2044 roku
Wiek: 27 lat
Wzrost: 185cm
Grupa krwi: 0
Hobby: Walka i podejmowanie niebezpiecznych wyzwań.
Spike to maksymalnie wyluzowany facet, typowy przykład outsidera. Jest szczupły, ma bujną czupryne i nosi niebieski garnitur, chociaż nie sprawia wrażenia fightera to w walce mało kto ma z nim szansę wygrać. Jego nałogiem jest palenie papierosów, pomimo tego ma znakomitą kondycję, gdyż codziennie trenuje. Zawsze zachowuje zimną krew, nawet wtedy gdy chodzi o jego życie. Nie raz można uśmiać się z jego zachowania, a najczęściej zdarza się to w sytuacjach najmniej oczekiwanych.

Imię Nazwisko: Jet Black
Pochodzenie: Ganimedes
Urodzony: 3 grudzień
Wiek:36 lat
Wzrost: 188cm
Grupa krwi: A
Hobby: Hodowla drzewek Bonsai i gotowanie.
Jet tak samo jak Spike, Łowcom Głów, jednak kiedyś pracował w ISSP, wtedy właśie stracił lewę ramię, które zostało zastąpione cybernetycznym. On i Spike to dwaj najlepsi przyjaciele, którzy muszą się wspierać w kłótniach z Faye. Jet często musi wyciągać Spike z tarapatów, ale przeważnie jest to wcześniej zaplanowane działanie niż desperacka akcja. Faye traktuje z dystansem, prawdopodobnie dlatego, że w czasach służby ISSP, utracił swą jedyną miłość.

Imię Nazwisko: Faye Valentine
Pochodzenie: ?
Urodzona: 14 sierpień
Wiek: 23 lata
Wzrost: 168cm
Grupa krwi: B
Hobby: Hazard, pakowanie siebie i innych w kłopoty.
Faye poznajemy gdy ma dość duże kłopoty, przy pomocy Jet’a i Spike’a, udaje jej się z nich wyjść. Jest bardzo ładna i wykorzystuje to zawsze kiedy tylko może. Jest zawodową szulerką i udowadnia to byłemu członkowi ISSP, gdy ogrywa go ze wszystkiego co ma (nawet z ubrania ^_^, biedak musiał je później wyporzyczyć za pieniądze). Faye sprawia wrażenie jakby zależało jej tylko na pieniądzach, jednak naprawdę potrzebuje i zawsze ujmie się za załogą Bebopa.

Imię Nazwisko: Edward Wong Hau Pepelu Tivrusky 4th
Pochodzenie: Ziemia
Urodzona: 1 styczeń
Wiek: 13 lat
Wzrost: 136cm
Grupa krwi: AB
Hobby: Hakerstwo
Chcociaż ta postać ma imię męskie, jest to dziewczyna, która ma też parę inny przydomków: Ed i Edward Radykał. Jest to bardzo zwiariowana osoba, ale przedewszystkim Edward to geniusz komputerowy i bardzodobra hackerka. Zawsze pragneła dołączyć do drużyny Bebopa i w końcu jej mażenie się spełniło. Potrafi ona, włamywać się do systemów statków i kierować nimi jak modelami zdalniesterowanymi – pasażerowie Bebopa przekonali się o tym.

Imię: Ein
Rasa: Welsh Corgi
Urodzony; ?
Ein jest wynikiem badań labolatoryjnych, przez co stał się bardzo inteligętny, a także sporo warty. Ciągle bawi się z Edward, chociaż czasami Ein ze zdziwieniem patrzy na wyczyny hackerki.

Autor recenzji: Kubzon.

Alternatywny punkt widzenia:
Recenzja na Tanuki.pl