Captain Tsubasa

Tytuł (orginalny): Captain Tsubasa
Tytuł (pol.): Kapitan Tsubasa
Produkcja: 1983
Studio: Toei Animation
Liczba odcinków: 128 + 51

Piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych sportów w które możemy grać na całym świecie. Tam gdzie powstawało opisywane przeze mnie Anime piłka jest bardzo znana. Japonia, kraj kwitnącej wiśni. Uważane przez wielu za państwo najnowszych technologii zostało tutaj ujęte jako kraj w którym piłka nożna opętała wszystkich mieszkańców…

Wszystko to przez chłopca o imieniu Tsubasa. Jest to jeden z zawodników grających w szkolnej drużyny piłkarskiej. Chłopcy pykają w piłeczkę i od tak, dzięki talentom kilku chłopców w tym naszego bohatera, zaczynają po kolei zdobywać wszystkie możliwe nagrody i tytuły. Ty sposobem zdobył przyjaźń wielu osób. Bardzo szybko stał się najlepszym zawodnikiem w szkole tym samym zdobywając zaufanie kolegów został kapitanem drużyny. Całość (jako anime) oparte jest na kolejnych meczach w lidze japońskiej.

Wszystko jest wykonane dosyć nierealistycznie. Piłkarze biegają po sobie i po bramkach łamiąc naturalne prawa fizyki. Bramkarze kaleczą sobie głowy (aż do krwi) uderzeniami o słupek… (bez komentarza).

Postacie wykonane są dość starannie pod względem estetycznym ale ich kształty nie przypominają zwykłych śmiertelników. Po samych postaciach nie widać ważnych szczegółów takich jak starzenie się. W końcu mistrzostwa nie zdobędzie się w 2 dni. Anime zostało wydane dosyć dawno a co za tym idzie jest w słabe pod względem technicznym. Często powtarzają się te same ujęcia strzału czy pościgu za piłką…

Podsumowując Jest to słabe anime o przeciętnej fabule. Nie zasługuje na zbyt wiele i mówiąc szczerze przeznaczone jest dla młodszej rzeszy widzów.

Ocena autora recenzji: 4/10
Autor recenzji: NooN.